LUTER Z BRUNSZWIKU, KRÓLOWA WIKTORIA I PRAWA MIEJSKIE OSTRÓDY

W 1329 roku Luter z Brunszwiku, komtur dzierzgoński, późniejszy wielki mistrz krzyżacki nadał Ostródzie prawa miejskie.

Kim była ta postać?

Luther von Braunschweig pochodził z dynastii Welfów, z której pochodzili m.in.: Otto IV, król niemiecki i cesarz rzymski, car Rosji Iwan VI czy przede wszystkim Wiktoria Hanowerska, znana po prostu jako królowa brytyjska Wiktoria, która rządziła swymi poddanymi aż przez 63 lata (1837 – 1901).

Królowa Wiktoria, najsłynniejsza postać z dynastii Welfów, z której pochodził Luter z Brunszwiku
Królowa Wiktoria, najsłynniejsza postać z dynastii Welfów, z której pochodził Luter z Brunszwiku

Sam Luter urodził się w 1275 roku, jego ojcem był książę Brunszwiku Albrecht I Wielki. Przez rodziców, jako jeden z najmłodszych z licznego rodzeństwa, został przeznaczony do stanu duchownego.

Do zakonu krzyżackiego wstąpił w 1300 roku. 8 lat później objął komturię w Golubiu, zaś rok później został komturem domowym Dzierzgonia. Dalej jego kariera potoczyła się szybko. W 1313 roku został komturem domowym Malborka, rok później wielkim szatnym i komturem Dzierzgonia. W tym czasie uczestniczył w akcji kolonizacyjnej południowych Prus oraz nadał prawa miejskie kilku miastom, w tym Ostródzie.

17 lutego 1331 roku, w trakcie wojny polsko-krzyżackiej, po tragicznej śmierci w zamachu Wernera von Orselna, został wybrany 18 w historii wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Kontynuował działania wojenne i podbój Kujaw. Armia krzyżacka dotarła aż pod Kalisz, pustosząc olbrzymie tereny. Mimo przegranej pod Płowcami z wojskami Władysława Łokietka, w 1332 roku armia  zakonna zdobyła Brześć Kujawski i Inowrocław.

Oprócz działań wojennych Luter zajmował się reformą życia religijnego, pisał wiersze i książki o tematyce teologicznej. Rozpoczął przebudowę zamku w Malborku, przyczynił się do rozbudowy kaplicy św. Anny i wzniesienia w jej podziemiach mauzoleum wielkich mistrzów.

Zmarł 18 kwietnia 1335 roku podczas jednej z podróży w okolicach Sztumu. Pochowany został najprawdopodobniej w katedrze w Królewcu, choć niektóre źródła podają, że w katedrze w Kwidzynie. Argumenty przeciwników i zwolenników poszczególnych miejsc pochówku są przekonujące, jednak można znaleźć zdjęcie nieistniejącego już nagrobku wielkiego mistrza pochodzącego z Królewca.

Reprodukcja wizerunku Lutera z Brunszwiku: Encyklopedia Warmii i Mazur

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.