Naprawa wędki – z czym to się je i czy warto to robić samodzielnie?

Kochasz łowić ryby? Na pewno więc masz wędkę. Jednak jak każde inne akcesorium, ona także może ulec uszkodzeniu. Jak więc ją naprawić? Sprawdź! Mamy dla Ciebie szereg wskazówek.

Najczęstsze usterki i naprawy wędek

  1. Złamany blank (rdzeń wędki)

To jedna z najczęstszych usterek. Najczęściej dochodzi do niej wskutek nadmiernego obciążenia, niefortunnego uderzenia lub niewłaściwego transportu. Kiedy doszło do złamania rdzenia, konieczna bywa jego wymiana, co bywa trudne, ale możliwe do wykonania w domu z odpowiednim zestawem naprawczym. W zależności od miejsca pęknięcia możesz skleić go rurką wzmacniającą i specjalnym klejem epoksydowym. Czasami sprawdza się wstawienie łącznika z włókna szklanego lub węglowego do wnętrza blanku.

  1. Uszkodzony uchwyt kołowrotka

Często można wymienić uchwyt kołowrotka, jeśli jest uszkodzony lub pęknięty. Do naprawy potrzebujesz podstawowych narzędzi (np. nożyk, papier ścierny, żywica lub mocny klej), a czasem także taśmy izolacyjnej lub termokurczliwej. Mogą przydać Ci się też części do kołowrotków. To jedna z prostszych napraw.

  1. Uszkodzona przelotka

Jeśli przelotka pękła lub się poluzowała, jej naprawa lub wymiana nie jest trudna. Wymiana przelotki polega na usunięciu starej (np. z pomocą nożyka lub palnika do rozmiękczenia lakieru), a następnie przyklejeniu nowej i zabezpieczeniu jej nicią wiążącą oraz lakierem. To niedroga, ale dość skuteczna naprawa, którą można wykonać samodzielnie.

  1. Zerwana żyłka lub uszkodzenia w zestawie

To zdecydowanie najprostsza naprawa, która polega na wymianie żyłki lub nawinięciu nowej. Wystarczy po prostu usunąć stary odcinek i nawinąć nową żyłkę na szpulę kołowrotka. Przy okazji warto sprawdzić stan przelotek – jeśli są ostre lub wyszczerbione, mogą ponownie uszkodzić żyłkę.

Czy i kiedy warto dokonywać napraw wędki?

Warto podjąć się naprawy w opisanych wyżej przypadkach, które nie są szczególnie wymagające. Naprawiając wędkę samodzielnie, oszczędzasz na kosztach naprawy w serwisie. A niektóre z napraw wykonasz w krótkim czasie – oszczędzisz więc sporo czasu. Co więcej, samodzielne naprawy pozwalają lepiej poznać budowę wędki.

Niestety samodzielne naprawy mają też sporo wad. Mogą wymagać specjalistycznych narzędzi (np. do mocowania przelotek) lub materiałów (np. kleje do wędek, komponenty), co czyni je niemożliwymi do wykonania lub kosztownymi. Jeśli uszkodzenie jest poważne, tak jak złamanie blanku, naprawa będzie skomplikowana, a przy tym wymaga specjalistycznej wiedzy. W takich przypadkach lepiej oddać wędkę do serwisu, aby bardziej jej nie uszkodzić.

Kiedy oddać wędkę do serwisu?

Kiedy masz drogi markowy sprzęt, np. z włókna węglowego. Taka naprawa może wymagać dokładności i wiedzy, której zapewne nie masz. W takim przypadku skonsultowanie się z profesjonalistą będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Gdy naprawa wymaga wymiany elementów, które trudno dostać lub nie masz doświadczenia w ich wymianie również lepiej skierować się do specjalisty.

Artykuł sponsorowany

Źródło zdjęcia: pexels

Dodaj komentarz

*

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.