NIEBAWEM „L4” TYLKO ELEKTRONICZNIE

Od 1 lipca zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. E-ZLA jest dużym uproszczeniem dla pacjentów.

Obecnie zwolnienia lekarskie mogą być wystawiać w formie elektronicznej, jak również i papierowej. Oba sposoby wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy są prawidłowe. Elektroniczna forma jest dużo łatwiejsza niż papierowa i niesie mnóstwo korzyści lekarzom, pracodawcom oraz pacjentom.

Dzięki e-ZLA łatwiejszy jest przepływ informacji pomiędzy lekarzem, pacjentem i pracodawcą. Następuje to już w chwili wystawienia zwolnienia w formie elektronicznej.

Mniej obowiązków dla pacjentów

W momencie, kiedy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie musi dostarczać go do płatnika zasiłku. Jest to pracodawca lub ZUS, w zależności od wielkości firmy oraz tego, czy nadal jesteśmy zatrudnieni, czy przebywamy na zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Osoby prowadzące działalność również nie mają obowiązku dostarczania ZLA do ZUS. Nie trzeba podczas choroby iść z wystawionym zwolnieniem do pracodawcy. Nieraz zdarzały się sytuacje, że bardzo chore osoby „resztkami sił” musiały wyjść z domu aby dostarczyć osobiście lub listownie wystawione zwolnienie. Tak samo jest w przypadku zwolnień wystawionych z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny. Dorosła osoba, nad którą sprawowana jest opieka mogła na ten czas pozostać sama. Problem pojawia się, gdy opiekujemy się dzieckiem. Aby dostarczyć zaświadczenie lekarskie do płatnika, trzeba prosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Zdarza się również, że rodzice muszą to zrobić zabierając ze sobą chore dziecko, bo nie mają nikogo do pomocy. Pacjent, który otrzyma e-ZLA nie ma ryzyka obniżenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. W przypadku papierowych zaświadczeń lekarskich na dostarczenie mamy tylko 7 dni od dnia wystawienia. Od 8 dnia obniżana jest wysokość zasiłku o 25% stawki dziennej. Wiązało się z dużą stratą finansową dla pacjentów, którzy nie dotrzymali tego terminu. Ważne jest, aby pracownicy dowiedzieli się, czy ich pracodawca ma założone PUE. E-ZLA jest automatycznie przesyłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Jeśli pracodawca posiada PUE, pracownik nie musi już informować go o tym, że przebywa na zwolnieniu lekarskim. Może jedynie poinformować grzecznościowo swojego pracodawcę aby zachować z nim dobre relacje – to przecież bardzo ważne w naszym miejscu pracy. Pracodawca ma więcej czasu aby znaleźć zastępstwo na czas choroby pracownika.

Osoby prowadzące działalność oraz pobierające zasiłek po ustaniu zatrudnienia muszą jedynie złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku. Można to zrobić poprzez swój profil na PUE, czyli całkowicie bez wychodzenia z domu. Tak samo jest w przypadku pracowników, to pracodawca w ich imieniu składa wniosek o wypłatę zasiłku- również można to zrobić za pomocą PUE.

Informacja o wystawieniu e-ZLA dostępna jest również na PUE pacjenta. Ma on wgląd w historię wystawianych dla niego zwolnień lekarskich. Jest to pomocne również ze względu na datę końca naszego ostatniego zwolnienia. Możemy w każdej chwili sprawdzić, kiedy mamy stawić się w pracy, jeśli jesteśmy już zdrowi.

E-ZLA, bardzo ułatwi życie pacjentom i uchroni ich przed stratami finansowymi za nieterminowe dostarczenie zwolnień lekarskich do płatnika oraz kosztami wysyłki np. listownie.

 

zus.pl

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.