PIERWSZE SOCZEWKI KONTAKTOWE: PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Pierwsze soczewki kontaktowe: poradnik dla początkujących

Pojawianie się wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu, jest zjawiskiem bardzo powszechnym w całej populacji. Część z nich ma podłoże genetyczne, rozwojowi innych sprzyjają czynniki środowiskowe, w tym narażenie na szkodliwe promieniowanie, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych czy długotrwała praca z niedużych odległości. Problemów ze wzrokiem, nawet tych z pozoru błahych, nie wolno lekceważyć. Wady refrakcji da się dziś skutecznie korygować – i to bez konieczności wykonywania zabiegów chirurgicznych. Do wyrównywania refrakcyjnych wad oka można użyć okularów lub soczewek umieszczanych bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej.

Zalety korzystania z soczewek kontaktowych

Coraz więcej osób mających problemy ze wzrokiem woli założyć soczewki zamiast okularów. Ta metoda korekcji cieszy się popularnością zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także tych prowadzących aktywny tryb życia. Trudno się temu dziwić, gdyż soczewki są zdecydowanie bardziej komfortowe niż tradycyjne oprawki okularowe. Dzięki nakładaniu ich bezpośrednio na gałkę oczną nie powodują zniekształceń, zapewniają lepsze widzenie peryferyjne, a ich stosowanie nie przeszkadza w aktywności fizycznej. Ten stosunkowo młody wynalazek zyskał powszechne uznanie wśród użytkowników na całym świecie ponieważ jest wygodny w użytkowaniu, praktyczny i uniwersalny. Soczewki sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych: w przeciwieństwie do okularów nie zachodzą mgłą, nie powodują uciążliwych odblasków i nie osadza się na nich woda i śnieg. Co więcej, szkła kontaktowe pozwalają skutecznie korygować nawet duże wady wzroku bez zmiany w wyglądzie. Ponieważ nie zasłaniają twarzy, można pokazać w nich swoje naturalne piękno.

Jak dobrać pierwsze soczewki?

Aby zostać użytkownikiem szkieł kontaktowych należy w pierwszej kolejności umówić się do specjalisty na profesjonalne badanie wzroku. Rozpoznawaniem wad refrakcji oraz ich korekcją za pomocą odpowiednich narzędzi zajmują się dyplomowani optometryści. Badanie optometryczne obejmuje m.in. test ostrości wzroku oraz ocenę przedniego odcinka oka. Kompleksowa pomoc i dobór soczewek kontaktowych obejmuje także szczegółowy wywiad, w trakcie którego specjalista dowiaduje się jak najwięcej na temat potrzeb pacjenta, jego historii medycznej, a także ewentualnych wcześniejszych korekcji. Kolejnym krokiem jest przymierzenie szkieł. Pierwsze soczewki aplikuje pacjentowi specjalista lub od razu prosi go o założenie ich samodzielnie. Gdy pacjent nałoży szkła optometrysta raz jeszcze wykona badanie ostrości wzroku, a następnie oceni ułożenie soczewek na oczach za pomocą biomikroskopu. Kolejny krok to nauka ściągania soczewek: pacjent robi to samodzielnie, instruowany przez specjalistę. Jeżeli wszystko jest w porządku, badany dostaje swoje pierwsze soczewki do domu w celu przetestowania w normalnych warunkach. Po kilku dniach odbywa się wizyta kontrolna, na której – jeśli szkła okażą się odpowiednie – optometrysta wypisuje receptę na soczewki wraz z zapisanymi dokładnie parametrami. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z tą metodą korekcji obawia się, że pierwsze dni z soczewkami mogą być trudne. Nauka zakładania i zdejmowania soczewek nie zajmuje jednak wiele czasu: w większości przypadków wystarczy kilka dni, by nabrać wprawy.

Jaki rodzaj soczewek wybrać?

Do korygowania wad refrakcji używamy soczewek o określonych parametrach. Producenci oferują olbrzymi wybór szkieł zapewniających doskonale zbalansowane właściwości oraz łatwość dopasowania do budowy oka. Atutem wielu popularnych produktów dostępnych na rynku jest wysoki poziom uwodnienia i tlenoprzepuszczalności, przez co ich noszenie jest jeszcze bardziej komfortowe. Jedną z najchętniej wybieranych marek jest Biofinity. Soczewki tej marki dostępne są w wielu wariantach. To, czy wybierzesz modele jednodniowe, czy te przeznaczone do wielokrotnego użytku, zależy wyłącznie od Ciebie. Inne modele, jak silikonowo-hydrożelowe soczewki miesięczne EyeLove Supreme, można użytkować w trybie całodobowym przez cały długi miesiąc. Ponieważ szkła kontaktowe to wyrób medyczny, należy kupować je wyłącznie w zaufanych miejscach. Drogeria, supermarket czy modny butik z pewnością nie są dobrym wyborem jeśli chodzi o soczewki kontaktowe. Sklep powinien być sprawdzony i posiadać w ofercie oryginalne produkty renomowanych marek pochodzące z pewnych źródeł. Najlepszą opcją jest po prostu stacjonarny salon optyczny lub e-sklep z soczewkami.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.