SIŁA KRWI TERYTORIALSÓW

W Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano akcję krwiodawstwa. Dzięki Terytorialsom do systemu trafiło ponad 1100 litrów krwi.

W kwietniu br., Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły realizację długofalowego projektu, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców naszego kraju poprzez propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę  krwiodawstwa.

Dzięki akcjom krwiodawstwa Terytorialsi z Warmii i Mazur przyczynili się do zwiększenie ilości krwi w systemie na terenie województwa. Żołnierze są zgodnie z mottem, „zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych. W ten sposób zwiększa się ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Dzięki mobilizacji Terytorialsów udało się pomóc ppor. Wojtkowi Kozłowskiemu, który w lipcu uległ poważnemu wypadkowi. Jak sam podkreślił: „Dziękuję za wsparcie i opiekę jaką otoczyli mnie żołnierze i pracownicy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a przede wszystkim za zorganizowanie akcji krwiodawstwa. Ta krew była mi naprawdę potrzebna”.

Od kwietnia br. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali ponad 1100 litrów krwi.

Projekt rozpoczęła akcja „Krwioobieg Terytorialsa”, która w kwietniu została zainaugurowana konferencją. Stawili się na niej Terytorialsi, żołnierze wojsk operacyjnych, lekarze oraz honorowi dawcy krwi. Ważnym etapem, realizowanym w ramach „Krwioobiegu” były zbiórki krwi organizowane w brygadach. Szczególna inicjatywa miała miejsce 26 maja br., kiedy to Terytorialsi z pięciu brygad OT, w tym z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jednego dnia, niemalże w tych samych godzinach, oddawali krew i jednocześnie propagowali ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Terytorialsi aktywnie angażowali się również w inne przedsięwzięcia wspierające ideę HDK m.in.: w akcję „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel Krew” czy też „100 litrów krwi na 100lecie Niepodległości”.

Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od kwietnia br. wyniosła ponad 1100 litrów. Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT stale wzrasta. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i wtłoczyć do systemu jeszcze większą ilość  zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.