SPRZEDAŻ SZKODY OC – NA CZYM TO POLEGA?

Każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej). To podstawowa ochrona na wypadek zdarzeń drogowych, pokrywająca powstałe szkody podczas wypadku lub stłuczki. Jak się okazuje taką szkodę OC można też sprzedać! Na czym to dokładnie polega?

Mechanizm szkód OC – jak to działa?

Większość z nas wie, czym jest ubezpieczenie OC – to niezwykle ważna ochrona kierowcy przed kosztami naprawy lub odszkodowania na wypadek zdarzeń na drodze. Wykupienie tego ubezpieczenie jest obowiązkowe, więc każdy kierowca, niezależnie od stażu, posiadanego pojazdu czy innych czynników, musi je posiadać. Jeśli dojdzie do szkody, wycenia się ją na podstawie różnych czynników, jak stopień uszkodzeń, marka samochodu, koszty naprawy itp. Gdy szkoda zostanie zgłoszona i zaakceptowania przez ubezpieczyciela, kierowca może liczyć na rekompensatę finansową.

Sprzedaż szkody OC – czym jest?

Każdy, kto chciałby sprzedać szkodę OC, powinien wiedzieć, czym dokładnie jest ten termin. To zbycie się swojego prawa do otrzymania odszkodowania ubezpieczycielowi lub innej stronie zajmującej się tego rodzaju transakcjami. Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, gdy nasz pojazd uległ uszkodzeniu (niezależnie czy podczas wypadku czy zwykłej stłuczki), możemy zdecydować się na to rozwiązanie, zamiast samodzielnie naprawiać pojazd.

Sprzedaż szkody OC – dlaczego warto?

Jeśli zastanawiamy się, czy to dobra opcja, warto poznać mocne strony tego rozwiązania. To szybka gotówka, gdyż sprzedając szkodę, natychmiastowo otrzymujemy dostęp do środków finansowych. Może to być szczególnie korzystne, gdy sytuacja jest nagła, na przykład pilnie potrzebujemy gotówki. Inną niezwykle ważną korzyścią jest brak zmartwień o naprawy. Bywają one trudne, długotrwałe i stresujące. Sprzedając szkodę OC, nie musimy się o to martwić, bo odpowiedzialność za naprawę przechodzi na inną osobę.

Co powinno nas zastanowić?

Wszystko to wygląda naprawdę dobrze, lecz dla pełnego obrazu tej tematyki, trzeba też poznać słabsze strony sprzedaży szkody OC, by wiedzieć, z jakim to ewentualnie ryzykiem się wiąże. Do tej kategorii można zaliczyć mniejszą rekompensatę, gdyż najczęściej jest tak, że przy sprzedaży szkody OC kierowca otrzymuje przeważnie niższą kwotę niż odszkodowanie, jakie byłby w stanie uzyskać od ubezpieczyciela. Może też zdarzyć się tu coś znacznie gorszego – oszustwo nieuczciwych firm lub osób. Na jakiej zasadzie? Przykładowo, wykorzystując trudności finansowe kierowcy, oferując niskie kwoty za szkodę. Należy też pamiętać o ograniczeniach czasowych, a działanie pod presją czasu to niezbyt dobre rozwiązanie. Szybkie podejmowanie decyzji często prowadzi do negatywnych skutków finansowych.

Może i sprzedaż szkody OC nie jest bardzo popularnym rozwiązaniem, to mimo wszystko w niektórych sytuacjach warto wziąć ją pod uwagę, szczególnie jak nie chcemy naprawiać uszkodzonego pojazdu. Nim się na to zdecydujemy, przemyślmy dobrze tę decyzję, uwzględniając własne potrzeby i sytuację finansową.

 

artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.