TRWA REMONT PAŁACU W MORĄGU – PRZYPOMINAMY HISTORIĘ

Historia tego zabytku sięga XVI wieku, gdy na południowo-zachodnim krańcu murów miejskich wzniesiono niewielki budynek o charakterze obronnym. Pałac był miejską rezydencją znanego pruskiego rodu szlacheckiego zu Dohna. W trakcie jego budowy wykorzystano znaczną ilość murów z gotyckimi basztami.

Członkowie rodu zu Dohna pochodzili z Saksonii a pojawili się na terenie Prus w połowie XV wieku jako rycerze zakonu krzyżackiego. Za protoplastę tego rodu uznaje się rycerza Stanislausa, który za zasługi dla Zakonu Krzyżackiego otrzymał dobra Wilczęta i Karwiny. Majątek ten był zaczątkiem wielkiej rodowej fortuny. Stan posiadania powiększył się znacznie w 1525 gdy Peter zu Dohna, syn Stanislausa obrał sobie za główną siedzibę wieś Słobity. Następnie Dohnowie stali się właścicielami kolejnych dóbr, w tym m.in. właśnie w Morągu. Do czasów budowy pałacu w Słobitach, główną siedzibą rozrastającego się rodu Dohnów był zameczek w Morągu. Na początku lat 60-tych XVI wieku Achacy zu Dohna kupił w tym mieście działkę, na której znajdowały się fragmenty starych, gotyckich murów miejskich wraz z basztami obronnym, które wykorzystał w budowie pałacu. Posiadłości w Morągu przez wieki były jedynie częścią wielkiego majątku rodu zu Dohna, w których posiadaniu pozostawało aż kilkanaście miejscowości na terenie Prus Wschodnich.

W 1697 roku wielki pożar zniszczył sporą część starej zabudowy Morąga. W ogniu ucierpiał także pałac Dohnów. Spłonęły bogate wnętrza i rodowe archiwum. Od tego czasu pałac pozostawał w ruinie aż do 1719 roku, kiedy to został odbudowany. Projektem zajął się znany pruski architekt Johann Caspar Hindersin. Przy odbudowanym budynku ustawiono kompleks zegarów słonecznych. Co ciekawe, ponoć do tej pory nikt nie wyjaśnił zagadki budowy tylu zegarów słonecznych w jednym miejscu. W tej bryle pałac przetrwał do 1945 roku. Poważnie zniszczony przez armię radziecką w czasie ofensywy w Prusach Wschodnich, dopiero w latach 1975 – 1985 został odbudowany z przeznaczeniem na pomieszczenia kulturalne. Od tego też czasu jest własnością Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które posiada tu swój oddział Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, ze stałą ekspozycją poświęconą temu filozofowi i poecie. W 1990 roku zwiedził ją ówczesny prezydent Republiki Federalnej Niemiec Richard von Weizsäcker. W sezonie letnim od 1 czerwca do 30 września muzeum czynne jest w godz. 9-17. Zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca. Może znajdzie się śmiałek, który rozwiąże zagadkę zegarów słonecznych w pałacu zu Dohna?

Opracowanie historyczne: Wojciech Gudaczewski

Morąg_Pałac zu Dohna_02032016
Tak wyglądał pałac rodu zu Dohna przed wojną.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.