W OSTRÓDZIE JEST ULICA, KTÓRA NIGDY NIE BYŁA ULICĄ…

Według definicji – ulica to droga wytyczona i zbudowana na terenie zurbanizowanym, złożona z chodników dla pieszych i jezdni dla pojazdów, posiadająca nazwę własną.

W Ostródzie jest ulica, po której nigdy nie jeździły pojazdy. Jej nazwa to Przechodnia i łączy ulice Jana Pawła II i 11-go Listopada.

Nie bardzo wiadomo skąd wzięła się nazwa.Może pochodzi od jakiegoś anonimowego przechodnia, a może od tego, że można nią jedynie przechodzić a nie jeździć? Przed II wojną światową nazywała się ona Seminarsteg, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy “seminaryjna kładka”, lecz lepiej przełożyć to jako “przejście seminaryjne”.

Jak można łatwo wywnioskować, ówcześni mieszkańcy miasta nie określali tego przejścia mianem ulicy. Alejka ta łączyła wówczas ulice Seminarstrasse (przy której stał budynek seminarium nauczycielskiego) i Wilhelmstrasse.

Na przedwojennych zdjęciach lotniczych Ostródy widać, że wtedy też nie poruszały się po niej żadne pojazdy. Tak jak obecnie, był to łącznik dla pieszych między ulicami.

źródło: “Ostróda i współczesność, historia jakiej nie znacie”

 

1 comments

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.