WAKACYJNE SPORTY EKSTREMALNE – KTÓRE Z NICH WARTO POZNAĆ?

Wakacyjne sporty ekstremalne – które z nich warto poznać?

Wakacje to idealny czas na próbowanie nowych rzeczy. Popularne kurorty na całym świecie oferują wiele form rozrywki dla miłośników mocnych wrażeń, którzy lubią przeplatać plażowanie z aktywnościami dostarczającymi zastrzyku adrenaliny. Poznaj rodzaje sportów ekstremalnych popularne wśród urlopowiczów i dowiedz się, jakie ubezpieczenie sportowe może Ci się przydać na wakacjach.

Surfing – ubezpieczenie turystyczne czy już sportów ekstremalnych?

Chociaż wielu z nas surfowanie kojarzy się z aktywnością rodem z amerykańskiego serialu, to jednak podczas wakacji w Europie także można spotkać sprzyjające ku temu warunki. Odpowiednie fale są m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji, a nawet we włoskich kurortach. Na dobrą sprawę można też surfować na Bałtyku, chociaż nie należy on do najcieplejszych.

Ze względu na nieprzewidywalne oblicze morza czy oceanu, surfing należy do sportów wysokiego ryzyka. Będzie Ci zatem potrzebne ubezpieczenie sportów ekstremalne, czyli ochrona typu NNW – następstw nieszczęśliwych wydatków, które obejmie szkody powstałe podczas pokonywania fal na samej desce (klasyczny surfing), na desce ze specjalnym żaglem (windsurfing) lub z latawcem (kitesurfing). Zwróć uwagę przy wybieraniu ochrony, czy konkretny rodzaj sportu jest uwzględniony w Twojej polisie.

Skok na bungee – popularny wybór na wakacje

Skok na bungee jest typem rozrywki, który cieszy się dużą popularnością nawet wśród osób niegustujących na co dzień w ekstremalnych przeżyciach. Coraz częściej występuje jako forma rozrywki polecana nawet plażowiczom, gdyż nie wymaga wyjątkowo dobrej formy fizycznej i cechuje się stosunkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Mimo wszystko skok na bungee jest uznawany za aktywność ekstremalną. Tym samym wymaga posiadania ubezpieczenia sportowego ze stosowną klauzulą rozszerzającą zakres ochrony ubezpieczeniowej o tę aktywność o podwyższonym ryzyku. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej polisy, bez problemu otrzymasz odszkodowanie, jeśli np. złamiesz rękę lub zwichniesz kostkę podczas skakania na bungee.

Skoki do wody z klifów – gdy hotelowy basen to za mało

Na szczęście coraz więcej miłośników wodnych rozrywek jest świadomych tego, że skoki na główkę w nieznanym, niesprawdzonym miejscu mogą skończyć się bardzo źle. Istnieje jednak profesjonalna dyscyplina, która przygotowuje do takiej aktywności i umożliwia przeprowadzenie jej z zachowaniem niezbędnych norm bezpieczeństwa – jest to cliff jumping.

Klasyczna polisa turystyczna nie obejmie szkody, do której doszło na skutek skoku do wody z klifu w niedozwolonym miejscu – zwłaszcza że większość takich wypadków to nie profesjonalny cliff jumping, tylko efekt nieprzemyślanego działania pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak działasz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i masz ubezpieczenie sportowe z klauzulą obejmującą sporty ekstremalne, możesz podjąć ryzyko i odkryć zupełnie nowe wrażenia podczas wakacji.

Skalne wspinaczki – nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu sportowym!

Wspinaczka górska i skałkowa wymaga poświęcenia szczególnej uwagi wyborowi ubezpieczenia sportowego. W zależności od tego, w jakim kraju planujesz aktywny wypoczynek, możesz potrzebować zupełnie innej ochrony ubezpieczeniowej.

Przykładowo, w Polsce usługi ratownictwa górskiego świadczone przez TOPR i GOPR są bezpłatne. W wielu innych krajach europejskich są jednak w stu procentach płatne i drogie w odniesieniu do polskich standardów. W Czechach godzina pracy helikoptera ratowniczego to ok. 5 tys. zł. We Włoszech samo przewiezienie rannego ze stoku do szpitala to koszt rzędu 15-20 tys. zł. Złamanie nogi na zboczu szwajcarskich Alp może Cię finalnie kosztować nawet ponad 60 tys. zł.

W związku z tym potrzebujesz ubezpieczenia sportowego, a dokładniej NNW obejmującego wspinaczkę górską i skałkową, które obejmuje nie tylko koszty leczenia i rehabilitacji, ale także ratownictwa górskiego. Polisa powinna zawierać klauzulę dopuszczającą uprawianie wskazanych sportów ekstremalnych.

Skoki na linie zip-line – nowość wśród sportów ekstremalnych!

Skoki na linie zip-line, albo po prostu Tyrolka, to zjeżdżanie z dużej wysokości na specjalnej uprzęży. Emocje towarzyszące tej aktywności są porównywalne do skoku na bungee, jednak w tym przypadku ewentualne ryzyko jest nieco niższe – nie ma bowiem mocnego szarpnięcia po dojechaniu do końca liny, a sam przejazd jest płynny, choć odbywa się z dużą prędkością.

W przypadku takiej aktywności warto również zadbać o ubezpieczenie NNW uwzględniające sporty ekstremalne. Zwykła polisa następstw wypadków nie pokryje bowiem kosztów leczenia uszkodzeń ciała czy rehabilitacji, które mogą powstać podczas takiego przejazdu.

Pamiętaj o bezpieczeństwie, czyli jak odpowiednio się chronić w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych

Zwróć uwagę na to, że nie ma definicji określającej jednoznacznie, co to są sporty ekstremalne. Sposób rozumienia tego pojęcia, jak również poszczególnych dyscyplin sportowych wchodzących w skład tej grupy, zależy zatem od indywidualnej interpretacji ubezpieczycieli. Przykładowo, większość towarzystw ubezpieczeniowych uznaje surfing za sport ekstremalny, ale można też znaleźć takie, dla których jest to sport amatorski, czyli związany z niskim poziomem ryzyka.

Jeśli chcesz wybrać ubezpieczenie sportowe, które jest zaprojektowane z myślą o osobach lubiących ryzyko i adrenalinę – postaw na Balcia Insurance i polisę Extreme. To specjalnie zaprojektowany produkt dla osób, które nie chcą rezygnować z ekstremalnych emocji. Działa na terenie całego świata, ma jasne i przystępnie napisane warunki umowy, a przede wszystkim obejmuje w swoim zakresie ekstremalne aktywności sportowe! Nie czekaj, wybierz odpowiednie ubezpieczenie i ruszaj w drogę!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.