WARTO WIEDZIEĆ, ŻE… FILM „KOŁYSANKA” J.MACHULSKIEGO KRĘCONY BYŁ M.IN. W OLSZTYNKU

Tak, komedia mistrza gatunku – Juliusza Machulskiego kręcona była między innymi w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

W 2010 roku wszedł na ekrany kolejny film znanego i cenionego polskiego reżysera. Fabuła „Kołysanki” rozwija się niespiesznie i pozbawiona jest gwałtownych zwrotów akcji. Zarazem jednak brak w niej przestojów i dłużyzn, dzięki czemu film Machulskiego nie nudzi ani przez moment. Scenariusz nie pozostawia otwartych wątków, choć wykorzystano w nim kilka stosunkowo prostych rozwiązań, zapewniających mu spójność, by wspomnieć jedynie motyw z napojem wywołującym utratę pamięci. Obfituje za to w inteligentny humor, którego tak bardzo brakuje w ostatnim czasie rodzimym komediom. Opiera się on na komizmie sytuacyjnym, pełnych ironii dialogach, a także przerysowaniu poszczególnych bohaterów. Wielokrotnie też twórcy stąpają po granicy absurdu, co powinno usatysfakcjonować miłośników tego typu dowcipu. Humor w „Kołysance”, co trzeba podkreślić, jest podany nienachalnie. Niekiedy wspomniane absurdy trzeba wręcz wyłapywać spomiędzy wersów scenariusza. Sympatycy komedii przepełnionych tak zwanymi „gagami”, po których zwykle padają salwy śmiechu, mogą być rozczarowani. Machulski, wzorem swoich dotychczasowych produkcji, proponuje widzowi zupełnie inny rodzaj dowcipu.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku można podziwiać obiekty z Warmii, Mazur, Sambii, Małej Litwy i Powiśla: zagrody usytuowane wzdłuż drogi, kościół, domy, karczmy, altany, chałupy, dzwonnicę, spichlerz, stodoły, remizę strażacką czy wiatraki. Do większości budynków można wejść a dla zwiedzających przygotowane są aranżacje w dawnym stylu.

Obecnie skansen w Olsztynku zajmuje około 100 ha, znajduje się tu 68 obiektów architektonicznych (13 przeniesionych z Królewca) oraz ekspozycje rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich polskiego pochodzenia.

30 grudnia 2008 r. Muzeum zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Budownictwo Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w prestiżowym Państwowym Rejestrze Muzeów znajduje się pod numerem 99.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. W roku 2009 Muzeum otrzymało honorową nagrodę im. Oskara Kolberga, za dorobek w popularyzacji kultury ludowej i folkloru.

Trzeba przyznać, że wybór miejsca realizacji zdjęć wpłynął na reklamę i podniósł atrakcyjność skansenu w Olsztynku. Jest to niezwykłe miejsce, które dostrzegł reżyser.

 

Źródło: Red./Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku/bestriariusz.pl/wikipedia

Dodaj komentarz

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.