WARTO WIEDZIEĆ, ŻE… – OLIMPIJKA Z ATEN ZACZYNAŁA KARIERĘ W OSTRÓDZIE

Nie tak dawno emocjonowaliśmy się występami polskich sportowców, w tym lekkoatletów podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro. Tymczasem 12 lat wcześniej, w Atenach swój olimpijski debiut zaliczyła lekkoatletka, która swój start do sportowej kariery rozpoczynała w Ostródzie. Jest też absolwentka ostródzkiego ekonomika.

Wielokrotna reprezentantka Polski w lekkiej atletyce, olimpijka z Aten Grażyna Prokopek rozpoczynała swoją karierę w klubie MLKS Ostróda. Urodzona w 20 kwietnia 1977 roku w Zalewie zawodniczka reprezentowała barwy ostródzkiego klubu w latach 1998 – 2000. W 2001 roku zmieniła barwy klubowe na warszawską Skrę.

Największe sukcesy Grażyna Prokopek osiągnęła wraz z koleżankami w sztafecie 4 x 400 metrów. Polki zajęły m.in. 5 miejsce na olimpiadzie i 4 na mistrzostwach świata w Helsinkach w 2005 roku. Lepiej szło im na mistrzostwach Europy. W Monachium w 2002 roku oraz w Goteborgu w 2006 zdobyły brązowy medal w sztafecie 4 x 400 metrów. Podczas Halowych Mistrzostw Europy w Wiedniu Polki zajęły drugie miejsce, zostając wicemistrzyniami Europy.

W swoim starcie indywidualnym podczas olimpiady w Atenach dotarła do półfinału. Dwukrotnie była też półfinalistką Mistrzostw Świata w Edmonton w 2001 i w Paryżu 2003 roku. W Mistrzostwach Europy w 2002 roku w Monachium otarła się o medal, zajmując w finale 4 miejsce. Jej rekord życiowy to 51,29.

Prywatnie wyszła za mąż za czeskiego tyczkarza Stiepana Janaćka.

Fot: Bieganie.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.