ZAMIERZASZ ZAŁOŻYĆ SWÓJ BIZNES? OTO, JAKICH PRODUKTÓW FINANSOWYCH MOŻESZ POTRZEBOWAĆ

Jeśli zaczynasz myśleć o założeniu swojej firmy, zrób dobry biznesplan, a zaraz potem zacznij po kolei załatwiać formalności. Jednym z punktów do zrobienia na twojej liście będzie wybór produktów finansowych dopasowanych do twojej działalności. Trudno będzie ci się obejść bez konta firmowego, ale możesz także pomyśleć o rachunku do lokowania oszczędności. Sprawdź, co banki oferują przedsiębiorczym osobom.

Konto firmowe – niezbędne każdemu przedsiębiorcy

Rachunek firmowy to spore ułatwienie dla osoby prowadzącej własną firmę. Mimo że w niektórych sytuacjach jego założenie nie jest obowiązkowe, to zawsze korzystanie z takiego konta wiąże się z wieloma korzyściami. To dzięki niemu będziesz móc wygodnie:

 • opłacać swoje zobowiązania – np. faktury czy składki ZUS;
 • przechowywać środki finansowe;
 • wypłacać pieniądze.

Ponadto możesz zdecydować się np. na płatności cykliczne, czyli takie, które będziesz najpewniej wykonywać co miesiąc. Dzięki temu nie musisz nawet pamiętać, aby opłacić składki do ZUS-u. Banki, aby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, pomyślały także o specjalnych usługach związanych z kontem firmowym. Są to np.:

 • gotowe formularze przelewów do ZUS-u i US;
 • bankowość mobilna dla firm – kontem firmowym możesz również zarządzać za pomocą aplikacji na telefon;
 • powiadomienia z przypomnieniem – o terminie zapłaceniu podatku do US, składki ZUS, opłaceniu faktur.

W wybraniu konta firmowego skrojonego na miarę twoich oczekiwań może pomóc ci ranking znajdujący się na https://finanse.rankomat.pl/konta/firmowe/. Pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę czy prowadzenie rachunku jest darmowe, ile kosztują przelewy do US i ZUS-u oraz karta płatnicza. Szukaj ofert promocyjnych – niektóre banki premiują swoich przedsiębiorczych klientów zwrotem pieniędzy za określone transakcje.

Sprawdź, czy potrzebujesz konta firmowego

Jeżeli będziesz prowadzić małą, jednoosobową działalność gospodarczą, to zgodnie z przepisami nie będziesz mieć obowiązku zakładania konta. Jednak rachunek firmowy to dziś ogromne ułatwienie i jest niemal niezbędny, aby firma mogła sprawnie działać.

Założenie takiego konta jest wymagane, jeśli:

 • będziesz realizować transakcje na kwoty wyższe niż 15 tys. zł;
 • zamierzasz korzystać z programów pomocowych lub otrzymywać środki z funduszy europejskich;
 • będziesz zajmować się handlem materiałami wrażliwymi – paliwem, komputerami, smartfonami.

Konto firmowe muszą też obowiązkowo mieć:

 • spółki prawa handlowego i cywilnego;
 • spółdzielnie i fundacje.

Jak założyć konto firmowe?

Konto firmowe możesz założyć:

 • w placówce banku;
 • podczas rozmowy telefonicznej;
 • online.

Do potwierdzenia twojej tożsamości zostanie wykorzystany profil zaufany, bankowość elektroniczna lub zweryfikuje ją pracownik banku w czasie wideorozmowy.

Możesz również zdecydować się, aby jednocześnie założyć konto i zarejestrować swoją firmę CEIDG. Jest to ułatwienie, ale ciągle nie unikniesz osobnej rejestracji działalności w ZUS-ie oraz w US.

Gdzie ulokować oszczędności firmowe?

Twoja firma może zacząć przynosić satysfakcjonujące zyski szybciej, niż się tego spodziewasz. Zarobione pieniądze możesz inwestować lub pomnażać, korzystając z produktów finansowych. Zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty powstają także z myślą o klientach biznesowych. Są one dopasowane do potrzeb osób prowadzących własny biznes. Możesz też zdecydować się, aby oszczędzać zarobione pieniądze jako osoba fizyczna – informacje o najlepszych kontach oszczędnościowych znajdziesz na https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/.

Konta oszczędnościowe dla firm

Konto oszczędnościowe może być firmową skarbonką. Będzie ona jednak nie tylko się zapełniać – znajdujące się w niej pieniądze mogą się pomnażać. Jednocześnie jako właściciel firmy będziesz mieć do nich dostęp przez cały czas. Oznacza to, że jeśli niespodziewanie trafi ci się możliwość rentownej inwestycji lub jeżeli zdecydujesz się na rozbudowę swojego zakładu, będziesz mógł zawsze skorzystać z własnych pieniędzy.

Zwróć uwagę na wysokość oprocentowania konta oszczędnościowego. Im jest ono wyższe, tym lepiej, ale bądź wyczulony na kruczki w umowach. Oprocentowanie może wynosić aż ponad 8%, ale tylko przez np. 3 pierwsze miesiące od założenia konta. Następnie może być ono nawet kilkukrotnie niższe.

Lokaty dla firm

Zakładając lokatę, musisz liczyć się z tym, że przez określony czas nie będziesz mieć dostępu do swoich pieniędzy. Bank będzie je inwestować, tak aby po zakończeniu zawartej między wami umowy, móc zwrócić ci je z nawiązką. Inwestując w lokatę, masz pewność, że twoje pieniądze nie przepadną. Zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty firmowe są dopasowane do klientów biznesowych. Możesz wybrać taką, którą założysz na miesiąc lub aż na rok. W zależności od oferty zyskasz wtedy od ok. 2  do ponad 4% w skali w roku.

Założenie firmy to poważny krok w życiu zawodowym. Jej prowadzenie może ułatwić ci odpowiednie konto w banku. Pomyśl też o tym, aby z głową oszczędzać nadwyżki gotówki. Pomogą ci w tym firmowe konta oszczędnościowe oraz lokaty.

materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.