MORĄG. WYŁUDZILI METODĄ ”NA BLIKA” 3000ZŁ

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Jedną z nowych form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary.

Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. W ten właśnie sposób dokonano wczoraj (04.06.19r) przestępstwa na 2 mieszkankach Morąga. Komunikator jednej z kobiet został przechwycony przez przestępców. Nieświadoma znajoma dostała wiadomość, z prośbą o pożyczenie pieniędzy przy użyciu kodów BLIK. Pokrzywdzona przekonana o tym, że pomaga koleżance przekazała oszustom przy użyciu kodów BLIK 3000 złotych.

Apelujemy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiści ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że został zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.