POLICYJNE PODSUMOWANIE WEEKENDU NA DROGACH REGIONU

Od kilku dnia na drogach regionu występują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu i niskie temperatury sprawiają, że drogi są śliskie. Łatwo wówczas stracić panowanie nad pojazdem. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i ostrożną jazdę.

Od piątku do niedzieli na terenie naszego powiatu doszło do 7 kolizji. Policjanci pracowali również na miejscu dwóch wypadków drogowych. Do obu zdarzeń doszło w minioną sobotę (30.01.2021r.). Około godz. 11:00 na trasie Pietrzwałd- Zajączki kierująca 41- latka na prostym odcinku drogi z nieznanych przyczyn zjechała z drogi i uderzyła w przydrożne drzewo. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Kilka godzin później, na trasie Morąg- Dobrocin kierujący volkswagenem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka fordem. Kierujący fordem i jego dwie pasażerki trafili do szpitala.

Ślisko na jezdni- zwolnij!

Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami – im gorsze warunki, tym większy odstęp.

W obecnej porze roku, istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

Ponadto przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabronione jest ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zabawa zimą sprawia wiele radości, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i o ewentualnych konsekwencjach niewłaściwego zachowania na drodze.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.