POTRĄCENIE ROWERZYSTY PRZY UL. ŻEROMSKIEGO (VIDEO)

Tragicznie mogło skończyć się zdarzenie, które miało miejsce na jednej z ulic Ostródy. Młody mężczyzna beż żadnego zastanowienia wjechał na drogę rowerem prosto przed koła nadjeżdżającego auta. Skończyło się na ogólnych potłuczeniach i mandacie karnym.

Do zdarzenia doszło nieopodal przejścia dla pieszych w Ostródzie. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu znajdujące się na prywatnym budynku przy ul. Żeromskiego. Na nagraniu widać jak rowerzysta „przecina” chodnik i wjeżdża bez zastanowienia na jezdnię prosto pod koła nadjeżdżającego auta. 18-letniemu rowerzyście na szczęście nic poważnego się nie stało.

Z ogólnymi potłuczeniami trafił do szpitala na obserwację. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany 500-złotowym mandatem za spowodowanie kolizji w ruchu drogowym. W rozmowie z policjantem tłumaczył, że nie zauważył jadącego drogą osobowego Renault. Nie tylko mógł go nie zauważyć. 18-latek mógł go również nie słyszeć, ponieważ w uszach miał słuchawki.

Policjanci przypominają!

Zasady jazdy rowerem zostały opisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Rowerzyści, podobnie jak kierowcy, muszą się stosować do zapisanych tam zasad.

Rowerzyści! Poruszajmy się po drodze dla rowerów. Chodnik jest głównie dla pieszych. Pamiętajmy o wyraźnym sygnalizowaniu manewrów. Nie można tego robić w ostatniej chwili tylko odpowiednio wcześnie co pozwoli innym uczestnikom ruchu drogowego na właściwą reakcje. Przejeżdżanie przez przejście dla pieszych jest co do zasady zabronione. Powinno się zejść z roweru i go przeprowadzić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jedziemy drogą rowerową, a na pasach wymalowany jest przejazd rowerowy.

Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu roweru i o noszeniu odblasków – szczególnie teraz w porze jesienno-zimowej kiedy szybko zapada zmrok.

(ak/tm)

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.