STRAŻACY Z JEDNOSTEK OSP PODNIEŚLI SWOJE KWALIFIKACJE

W niedzielę 10 grudnia egzaminem końcowym zakończone zostały szkolenia podstawowe strażaków ratowników OSP organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

Głównym celem kursów było przygotowanie druhów do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych podczas różnego typu zdarzeń. Kursy prowadzone były w siedzibie komendy w Ostródzie oraz w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Morągu.

Szkolenia obejmowały 126 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych m.in. zaliczenie komory dymowej w Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu. Ponadto druhowie byli przygotowywani do prowadzenia akcji z zakresu ratownictwa technicznego oraz czynności ratowniczych podczas powodzi. Egzamin, który składał się z części teoretycznej i praktycznej z wynikiem pozytywnym ukończyło 72 druhów. Dzięki nabytym uprawnieniom absolwenci mogą brać czynny udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych. W ramach egzaminu praktycznego część kursantów uczestniczyła jako obserwatorzy i pozoranci w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego i medycznego organizowanych w miejscowości Liksajny. Manewry obejmowały wypadek w komunikacji drogowej z udziałem dużej liczby poszkodowanych.

18 uczestników szkolenia podstawowego strażaków ratowników wraz 42 druhami z jednostek OSP równolegle uczestniczyło w szkoleniu z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, który  26 listopada zakończył się egzaminem końcowym. Zajęcia w ramach szkolenia odbywały się systemem weekendowym. Uczestnicy oprócz zagadnień z udzielania pierwszej pomocy nabyli również podstawową wiedzę z zakresu obsługi oraz funkcjonowania dronów i geoportali. Zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane były przez wykwalifikowany zespół instruktorów z firmy MedykPoż z Warszawy.  Dzięki szerokiej bazie sprzętowej zajęcia przeprowadzane były na bardzo wysokim poziomie i obejmowały zarówno część teoretyczną jak również praktyczną z dużym naciskiem na pozorowane akcje ratunkowe.  Egzamin końcowy z wynikiem pozytywnym ukończyło 60 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego powiatu, nabywając tym samym najwyższy możliwy stopień przeszkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy dostępny dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego. Organizatorem kursu była Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT z Ostródy. Koszty szkolenia i egzaminu w całości były pokrywane ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.

Były to ostanie szkolenia organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Ostródzie w bieżącym roku. Funkcjonariusze w 2017 roku przeszkolili łącznie 142 strażaków z jednostek OSP. Oprócz szkolenia podstawowego przeprowadzone zostały kursy z zakresu ratownictwa technicznego oraz kierujących działaniami ratowniczymi. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych samodzielnie działają w ok. 37 % interwencji na terenie powiatu. Dzięki zdobytym uprawnieniom połączonym ze specjalistycznym sprzętem, którym dysponuje coraz większa liczba jednostek możliwym jest dotarci do osób potrzebujących pomocy w coraz krótszym czasie.

opracował: kpt. Rafał Napiórkowski, zdjęcia: kpt. Rafał Napiórkowski,

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.