STRZAŁA 2016

STRZAŁA 2016 – pod tym kryptonimem odbyły się 21 czerwca ćwiczenia taktyczno-bojowe Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie. Manewry odbyły się na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Dobrocin w rejonie Leśnictwa Strzała.

Zgodnie ze scenariuszem w dwóch sektorach leśnych niezależnie wybuchły pożary, które zostały zauważone przez Straż Leśną. Leśnicy zgłosili do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie, że  widoczne jest zadymienie nad lasem w okolicach miejscowości Bożęcin i Ruś. Na miejsce pożarów zadysponowane zostały zastępy pożarnicze z jednostek ratowniczo-gaśniczych z Morąga i Ostródy, ponadto zadysponowano okoliczne jednostki ochotniczych straży pożarnych.

P1170196Sytuacja pożarowa była dynamiczna, pożar się rozprzestrzeniał. Dyżurny operacyjny powiatu zadysponował kolejne siły i środki, do zdarzenia wyjechały min. samochód specjalny wężowy, który holuje pompę wysokiej wydajności oraz Pluton Ratowniczy Ostróda. Pluton ten tworzą średni i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze z OSP Ornowo, Miłomłyn i Miłakowo, pod dowództwem kadry kierowniczej z naszej komendy.  Dodatkowo z jednostki ratowniczo-gaśniczej z Iławy do pomocy wyjechał ciężki samochód gaśniczy.

Działania gaśnicze prowadzone były dwutorowo, jeden odcinek bojowy znajdował się w okolicy Bożęcina. Tu dowódca akcji mł. bryg. Piotr Wlazłowski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie wyznaczył zamiar taktyczny, polegający na  budowie dwóch magistral wężowych, które poprowadzone były z jeziora do samochodów gaśniczych w pobliżu pożaru. Do tego zadania wykorzystany został samochód wężowy i pompa wysokiej wydajności. Na drugim odcinku bojowym – Ruś zrealizowany został system dostarczania wody do akcji gaśniczej, po przez dowożenie. Na brzegu jeziora Ruś zbudowane zostały punkty poboru wody, z których zasilano ciężkie samochody gaśnicze. Pojazdy dowoziły wodę do punktu przyjęcia zbudowanego w okolicy pożaru.

P1170198Trudne elementy taktyczno-bojowe udało się zrealizować, pozoracja była zorganizowana w sposób bardzo realistyczny, co dawało duże możliwości szkoleniowe. Do ćwiczeń zaangażowane były służby leśne, wykonywane były przecinki oraz pasy przeciwpożarowe. W akcji gaśniczej wzięły udział dwa samoloty gaśnicze DROMADER, które dokonały zrzutu wody na sektor 556 – Bożęcin. Współdziałanie służb leśnych i straży pożarnych jest ważnym elementem bezpieczeństwa pożarowego w kompleksach leśnych. Dzięki manewrom udało się sprawdzić procedury i rzeczywiste działanie podmiotów ochrony przeciwpożarowej w naszym powiecie.

Ćwiczenia z uwagą obserwowali:

  • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski
  • Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Górski-Kłodziński
  • Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Iława Anna Krzyżanowska
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Susz Jacek Karczewski
  • Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrocin Szymon Nowak
  • Przedstawiciele Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie mł. bryg. Daniel Olesiński i kpt. Rafał Melnyk
  • Komendant Gminny OSP gminy Ostróda Krzysztof Ruczyński

oraz liczne grono leśników.

tekst: G. Różański, zdjęcia: M. Wiśniewski

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.