SZKOLENIE Z ZAKRESU INTERWENCJI WOBEC OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI

W minionym tygodniu policjanci ostródzkiej komendy wzmacniali umiejętności oraz zwiększali wiedzę z zakresu podejmowania interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. To pierwszy etap szkolenia, który swoją kontynuacje będzie miał w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie

Doświadczanie kontaktu z osobami przejawiającymi zaburzenia psychiczne oraz agresję wynikającą z różnych przyczyn, wiąże się często z koniecznością radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. W wielu przypadkach interwencje wobec takich osób są bardzo trudne, wymagające cierpliwości, wyrozumiałości ale także stanowczego szybkiego działania i podejmowania właściwych decyzji, przy jednoczesnym przestrzeganiu praw i wolności człowieka. Znajomość podstawowych zasad postępowania w takich przypadkach jest zatem niezwykle pomocna.

Policjanci w trakcie kilkudniowego szkolenia omówili zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, elementy taktyki i technik interwencji przeprowadzanych między innymi z osobami, których zachowanie wskazuje, że mogą znajdować się pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających oraz kwestie interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi lub niekontrolujących swoich zachowań z innych przyczyn. W części praktycznej w jednej z ostródzkich hal sportowych przećwiczono techniki obezwładnienia osób stwarzających zagrożenie, zasady obrony przed atakiem osób posiadających niebezpieczne narzędzia i przedmioty.

Niezmiernie ważnym elementem było również szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanych funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

W końcowej części szkolenia nie zabrakło czasu na dyskusję, wymianę doświadczeń i omówienie przy tym obowiązujących przepisów regulujących postępowanie w sytuacji zagrożenia.

Szkolenie niewątpliwie wzmocniło umiejętności policjantów, pozwoliło na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, co w efekcie wpłynie na profesjonalne i bezpieczne podejmowanie interwencji w sytuacjach zagrożenia.

(mp) KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.