ZABEZPIECZONO NIELEGALNY TYTOŃ I KRAJALNICĘ. DWÓCH MĘŻCZYZN USŁYSZAŁO ZARZUTY

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie ustalili, że na terenie dwóch posesji w powiatach ostródzkim oraz iławskim mogą znajdować się znaczne ilości suszu tytoniowego, które nie posiadają wymaganych znaków akcyzy.

32-41949Na podstawie tych informacji wczoraj, 28 kwietnia olsztyńscy policjanci podjęli wspólne działania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz Izby Celnej w Olsztynie. Do przeszukań doszło na terenie powiatów iławskiego i ostródzkiego. W ich trakcie na jednej z ustalonych posesji w pomieszczeniach gospodarczych ujawnili blisko tonę suszu tytoniowego oraz profesjonalną krajalnicę do tytoniu.

Jak ustalili pracujący nad sprawą policjanci, 41-letni Szymon B. susz tytoniowy przechowywał w tekturowych kartonach oraz foliowych workach. Straty wynikłe z niezapłaconego podatku wyniosły ponad 570 tysięcy złotych.  32-41947Przedstawiony mu został zarzut związany m.in. z nabywaniem i przechowywaniem wyrobów akcyzowych. Za to przestępstwo kodeks przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

W trakcie wykonywanych czynności na posesji Szymona B. zaparkowane stały trzy – prawie nowe – samochody marki VW, których przywóz z zagranicy nie został zgłoszony organom celnym. Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Iławie naliczyli podatek akcyzowy w kwocie około 10 tysięcy złotych oraz ukarali ich właściciela grzywną w kwocie 1300 zł.

32-41950Pracujący nad sprawą funkcjonariusze ponadto ustalili, że 41-latek wcześniej zdążył odsprzedać ponad 300 kg suszu tytoniowego dla mieszkańca powiatu ostródzkiego, u którego w toku dalszych czynności zabezpieczona została całość świeżo zakupionego towaru oraz kolejna krajalnica.

W związku z tymi ustaleniami 31-letni Michał G. również usłyszał zarzut. Swoją działalnością naraził on Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku na kwotę 150 tys. zł. Mężczyźnie grozi za to kara wysokiej grzywny.

 

P WM

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.