180. URODZINY KANAŁU ELBLĄSKIEGO

22 czerwca 2024 roku w Miłomłynie świętować będziemy 180. Urodziny Kanału Elbląskiego. Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie VI Rekonstrukcja Historyczna rozpoczęcia jego budowy. Znany jest już program tego wyjątkowego wydarzenia.

Tegoroczna, VI Rekonstrukcja Historyczna rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego, odbędzie się w sobotę 22 czerwca o 15:00 na Rynku Miejskim w Miłomłynie.

Jako organizatorzy staramy się, aby impreza przyciągała szerokie rzesze ludzi, zachęcając do uczestnictwa w niej i tym samym w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Tą największą jest przemarsz orkiestry i uczestników ulicami miasta, w pięknych epokowych strojach oddających klimat wczesnych lat XIX wieku, w kierunku miłomłyńskiej śluzy, na której odbędzie się arcyciekawa inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału zwieńczona wystrzałem z zabytkowej armaty. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu gości z bliższych i dalszych stron, turystów przebywających w tym czasie na wypoczynku w malowniczych okolicach, ale liczymy też na większy udział dzieci i młodzieży. Urodziny Kanału Elbląskiego to doskonała okazja do zapoznania się z historią regionu – mówi Marek Konopka, członek Stowarzyszenia Na Rzecz Przyszłości Miłomłyna, które jest jednym z organizatorów tejże imprezy.

Przebiegający między innymi przez gminę Miłomłyn Kanał Elbląski jest niezwykle urokliwy. Znajdują się na nim cztery śluzy (dwie na terenie gminy Miłomłyn, oraz śluza Ostróda i Mała Ruś;w początkowej wersji projektowano wybudowanie aż… 32 śluzy) oraz pięć genialnych w swoim działaniu pochylni, po których transportowane są łodzie na wózkach (które zdolne są do transportu łodzi do 50 ton) napędzanych siłą grawitacyjną wody.

Kanał Elbląski jest cudem hydrotechniki w skali globalnej, do tego mający się świetnie i nadal działający. Jego długość wynosi 82 km, z odgałęzieniami 151 km.

Przecina drogi lokalne – na jego trasie wybudowano 40 mostów. Można go podziwiać z roweru, kajaka i houseboata (są trzy wypożyczalnie w Miłomłynie), obserwując na przykład barwny świat ptaków będących ozdobą Kanału.

Harmonogram wydarzenia:

14:30 Zbiórka na Rynku w Miłomłynie

15:00 Rozpoczęcie Rekonstrukcji Historycznej Rozpoczęcia Budowy Kanału Elbląskiego

16:30 Koncert Orkiestry Dętej

16:45 Konkurs na najpiękniejszy strój epokowy

17:00 Występ młodzieży szkolnej

17:30 Prelekcja Cezarego Wawrzyńskiego o historii Kanału Elbląskiego

18:00 Sztuka teatralna ,,ALEE KANAŁ”

18:30 Zabawa taneczna

22:00 Zakończenie imprezy

Organizatorami oraz sponsorami wydarzenia są:

Burmistrz Miasta i Gminy Miłomłyn

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Miłomłynie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miłomłynie

Stowarzyszenie Na Rzecz Przyszłości Miłomłyna

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Mozaika

Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego ,,Navicula”

Stowarzyszenie Razem Dla Innych Z Liwy

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy I DP im. T.Kościuszki w Miłomłynie

Koło Gospodyń Wiejskich w Miłomłynynie

Koło Gospodyń Wiejskich w Liksajnach

Przystań na Wyspie Miłomłyn

Zakład Wędliniarski Flis-Pol

ENTC Dairy Solutions

OberlandKanal.info.pl

Mennonickie Inspiracje

Liva Park Ville&Glamp

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.