DARMOWE PARKOWANIE W SOBOTY

W soboty, niedziele i święta gminy nie będą mogły pobierać opłat w strefach płatnego parkowania – zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych.
Projekt, który na początku czerwca został skierowany do Sejmu, przewiduje zastąpienie pojęcia „dni robocze” terminem „dni powszednie” w związku z pobieraniem opłat w strefie płatnego parkowania w soboty. Senatorowie zaproponowali, aby w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych wyrażenie „określone dni robocze” zastąpić wyrażeniem „określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy”, tak aby jednoznacznie wynikało z niego, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania.

Obecne przepisy, zgodnie z którymi opłatę za postój pojazdów w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, budzą wątpliwości interpretacyjne – czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zgodne z prawem.

Pojęcie dni roboczych było różnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne, stąd orzecznictwo sądów w tym zakresie było niejednolite, np. WSA w Poznaniu i WSA w Opolu w swoich wyrokach orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem, natomiast WSA w Białymstoku i WSA w Krakowie orzekły, że sobota jest dniem roboczym i można w tym dniu pobierać opłaty.

Obecnie żadne miasto wojewódzkie nie pobiera opłaty za parkowanie w soboty – jako ostatni wycofał się z tego w lutym tego roku Poznań.

Teraz opłaty w soboty pobierane są tylko w dwóch badanych miastach – Helu i Zakopanem, przy czym strefa płatnego parkowania funkcjonuje na Helu i tylko przez część roku – od czerwca do września.

Samorząd PAP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.