PAMIĘTAJCIE O ODBLASKACH. ZA ICH BRAK MOŻNA DOSTAĆ MANDAT!

Policja przypomina: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Obowiązująca ustawa „Prawo o ruchu drogowym” nakłada obowiązek posiadania odblasków na wszystkich pieszych i rowerzystów niezależnie od ich wieku.

Zgodnie z nowym art. 11 ust. 4a na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nałożono obowiązek używania elementów odblaskowych. Elementy te muszą być wyeksponowane w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że pieszy będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a w szczególności do pieszych i rowerzystów, że noszenie elementów odblaskowych może niejednokrotnie uratować życie i uchronić przed często tragicznymi w skutkach wypadkami. 

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.