SOK Z CZARNEGO BZU

Czarny bez znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Jego owoce zawierają dużo wartościowych składników mających dobroczynny wpływ na nasz organizm. Znajdują się wśród nich m.in. witaminy np. A i C czy sole mineralne (wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza). Właśnie teraz  owoce czarnego bzu nadają się do zbioru i przetworzenia na zdrowy, pyszny sok. W zimę taki sok pomoże w zwalczeniu przeziębienia (obniży gorączkę, złagodzi kaszel, wzmocni i uodporni nasz organizm), bólów reumatycznych i dolegliwościach żołądkowych. Krzew czarnego bzu_wm

Dziś podajemy bardzo prosty przepis na właśnie taki napój. Do jego przyrządzenia potrzebujemy: 4kg owoców czarnego bzu, 4 szklanki cukru, 4 szklanki wody.

Owoce zrywamy z gałązek i myjemy. Następnie zalewamy wodą z cukrem. Gotujemy na małym ogniu przez kilka minut, aż powstanie sok, który odcedzamy od resztek owoców. Gorący sok rozlewamy do słoików, które odwracamy do góry dnem, aby się zassały. Następnie słoiki pasteryzujemy przez kilka minut.  Pracę można sobie ułatwić i wycisnąć sok z owoców przez niepotrzebną (ale, oczywiście czystą!) firankę. Nie trzeba wtedy tak dokładnie obrywać  gałązek, gdyż wszelkie zanieczyszczenia pozostaną na firance.

Pamiętajmy, że owoce czarnego bzu w stanie surowym nie nadają się do spożycia, a sok z nich plami ubrania i trudno go sprać lub zmyć.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.