FANTASMAZURIA – SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Drodzy konwentowicze, do Fantasmazurii 2017 pozostały dwa tygodnie! Przedstawiamy Wam oficjalny program festiwalu.

Prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty, strefa e-sportowa, konkursy z nagrodami, konkurs cosplay, gry planszowe,  karaoke, wystawy Lego i Star Wars, strefa dla najmłodszych i oczywiście strefa wystawców! To wszystko i wiele, wiele więcej odbędzie się w dniach  16 – 18 czerwca w Ostródzie! Serdecznie zapraszamy!

 

PRELEKCJE I PANELE DYSKUSYJNE

W prelekcje i panele dyskusyjne na Fantasmazurii będą zaangażowani nasi znakomici goście, którzy na co dzień związani są z fantastyką, kinematografią, internetową rozrywką , podróżami czy nauką. Chętnie odpowiedzą na Wasze pytania, oraz poszerzą wiedzę na ulubione tematy. Liczymy, że stawicie się tłumnie i będziecie aktywnie uczestniczyć tegorocznym programie naszej imprezy!

 

STREFA AUTOGRAFÓW 

Jeśli marzy Wam się podpis Waszego ulubionego twórcy, jeśli chcecie sobie z nim zrobić zdjęcie to będziecie mieli taką możliwość! Nasi goście będą do Waszej dyspozycji! Szczegółowe godziny dyżurów autografów znajdziecie w harmonogramie imprezy.

 

GAMESROOM

Nasz gamesroom będzie otwarty dla Was przez 24 godziny! Będziecie mogli popykać w planszówki i karcianki oraz bawić się na całego podczas sesji RPG! Dajcie się ponieść wyobraźni i spędźcie całą noc na graniu w Wasze ulubione tytuły! Tylko miejcie potem siły na nasze inne atrakcje!

 

WARSZTATY LEKTORSKIE Z TOMASZEM KNAPIKIEM

Jeśli marzyło Wam się kiedyś być profesjonalnym lektorem, to trudno sobie wyobrazić lepszego nauczyciela tego fachu niż Tomasz Knapik. Nasz gość specjalny udzieli Wam porad i wskazówek jak być lektorem pierwszej klasy!

 

WYSTAWA LEGO 

Chyba każdy z nas kiedyś bawił się klockami Lego! Wyjątkową wystawę zestawów z nich zbudowanych będziecie mogli zobaczyć na naszej imprezie. Będzie to imponująca wystawa, która zachwyci uczestników w każdym wieku!

 

WYSTAWA STAR WARS I LEGION 501

Fani Gwiezdnych Wojen biorący udział w naszej imprezie będą mieli okazję do skonfrontowania się Legionem 501 – grupą tworzącą profesjonalne cosplaye z kosmicznego uniwersum. Dodatkową atrakcją będzie wystawa figur i modeli postaci i machin z tej serii. A na strefie wystawców ni zabraknie gadżetów związanych z tym uniwersum!

 

KONCERTY

W sobotni wieczór atmosferę podgrzeją koncerty folkrockowych kapel Runika, Łysa Góra i Żywiołak. To reprezentanci naszej rodzimej sceny, którzy stylistycznie mieszają ze sobą metalową estetykę, średniowieczne instrumenty i biesiadną atmosferę! Zapraszamy na huczne imprezowanie!

 

EKSPERYMENTY NAUKOWE

Konwenty to nie tylko rozrywka, ale także nauka. Podczas prelekcji z naszym gościem będziecie mogli „liznąć” nieco fizyki a także dowiedzieć się jak fizyka i nauka ma się do fantastyki i science fiction. Zapraszamy nie tylko zafascynowanych nauką, ale także tych zupełnie zielonych w temacie!

 

KARAOKE

Karaoke to nieodłączna część konwentów! Jeśli chcecie się „wyśpiewać” do oporu to zapraszamy na naszą strefę, w której będzie rządzić grupowe interpretowanie największych hitów! Liczymy, że fani naszych gości z Grupy Filmowej Darwin zaśpiewają ich wielki hit „Orki z Majorki”.

 

KONKURSY Z NAGRODAMI

Czyli przede wszystkim wiedzówki z atrakcyjnymi nagrodami. Szczególnie fani „Gry o Tron” powinni zawiesić na nich oko bowiem do wygrania będą tematyczne gadżety ufundowane przez HBO Polska. Nagrody będzie można odbierać w naszym konwentowym sklepiku!

 

KONKURS COSPLAY

Pierwsza edycja konkursu cosplay na Fantasmazurii będzie wyjątkowa bowiem w jury zasiądą min. Shappie i Grupa Filmowa Darwin. Uczestników zapowiadać będzie sam Tomasz Knapik, a do wygrania będą nagrody pieniężne! Warto dodać, że naszymi gośćmi-cosplayerami będą także Legion 501, Shappie, Słodki Jezu i Arshania.

 

WARSZTATY ORIGAMI Z DORIGAMI

Dorigami to działająca od prawie 5 lat poznańska inicjatywa artystyczna. Organizują warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzą dekoracje do pomieszczeń i lokali, współtworzą wystawy i składają modele na zamówienie itp. Będziecie mogli się z nimi potkać i stworzyć papierowe ozdoby, które oczywiście będziecie mogli zabrać na pamiątkę!

 

WARSZTATY MAKIJAŻU SCENICZNEGO 

Dobra charakteryzacja jest często w stanie zatuszować niedoskonałości nawet filmowego scenariusza. Makijaż sceniczny to sztuka, której tajniki warto poznać, szczególnie, że jest on nieodłączną częścią chociażby cosplayów. Oczywiście będą to warsztaty także przyjazne panom!

 

WARSZTATY RĘKODZIELNICTWA

Własnoręcznie tworzone przedmioty cieszą się niesłabnącą popularnością. Czy rzeczywiście jest to wszystko tak łatwe jak się wydaje będziecie mogli się przekonać podczas warsztatów, które nauczą Was wszystkiego od podstaw. W warsztatach śmiało będą mogli udział wziąć także panowie!

 

TRON JAKUBA WĘDROWYCZA

Jeśli jesteś fanem twórczości Andrzeja Pilipiuka i choć na chwilę chcesz wcielić się w Jakuba Wędrowycza to zapraszamy na jego tron gdzie będziecie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

STREFA GASTRONOMICZNA

Dla strudzonych i głodnych wędrowców przygotowaliśmy strefę gastronomiczną, która znajdzie się przed wejściem na nasze hale wystawiennicze. Na terenie imprezy będzie można spożywać alkohol w wyznaczonym do tego ogródku piwnym.

 

STREFA TARGOWA

Na naszej strefie targowej będzie ponad 40 wystawców! Fani gadżetów, ubrań, rękodzieła, steam i cyberpunkowych klimatów z pewnością znajdą coś dla siebie. Oczywiście nie zabraknie sklepiku z naszymi konwentowymi pamiątkami, w którym będziecie mogli też wymienić walutę konwentową na nagrody wygrane w konkursach.

 

STREFA DLA NAJMŁODSZYCH

Blok dziecięcy to z całą pewnością element konieczny, który pozwoli dorosłym na więcej swobody – będą mieli możliwość zostawienia pociech w bezpiecznym miejscu i swobodnego korzystania z innych atrakcji imprezy. Na dzieciaki czekają atrakcje takie jak malowanie twarzy, pokazy iluzji oraz blok gier bez prądu oraz gier elektronicznych.

 

POSZUKIWACZE PRZYGÓD

Poszukiwacze Przygód to firma organizująca młodzieżowe obozy tematyczne wypełnione atrakcjami. Zespół Poszukiwaczy Przygód tworzą instruktorzy i opiekunowie o wieloletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi i młodzieżą. Grupami opiekują się młodzi, ale świetnie wykwalifikowani wychowawcy, zarażający energią i optymizmem wszystkich wokół. Bezstresowo będziecie mogli zostawić im pod opiekę swoje pociechy i cieszyć się w pełni programem naszego konwentu.

 

STREFA XBOX

W strefie XBOX znajdziecie 20 urządzeń, które zapewnią Wam rozrywkę na długi, długi czas. Będzie znajdować się ona blisko strefy e-sportowej, tak więc gracze nie powinni mieć powodu do narzekań. Tylko pamiętajcie o zdrowej rywalizacji i szanowaniu siebie nawzajem!

 

STREFA E-SPORTOWA

W strefie e-sportowej odbędzie się emocjonujący turniej gry Heartstone, w którym wezmą udział pro-gamerzy związani z tym tytułem! Tak więc wszystkich maniaków gier komputerowych serdecznie zapraszamy na długie godziny pełnych wrażeń rozgrywek!

 

STREFA POSTAPOKALIPTYCZNA

Jak będzie wyglądać nasz świat po nuklearnej zagładzie? W strefie postapokaliptycznej będziecie mogli zobaczyć instalacje rodem z survivalowych filmów. Możemy zdradzić, że prawdziwy czołg będzie tylko jedną z atrakcji cieszących oko także wpadajcie śmiało!

 

AKADEMIA MŁODEGO PROGRAMISTY

W tej strefie można zapoznać się z podstawami programowania i w krótkim czasie stworzyć swój pierwszy program lub mini-grę. Instruktorzy przeprowadzą Cię krok po kroku przez niezbędne czynności i odpowiedzą na wszystkie pytania. To może być początek obiecującej kariery w błyskawicznie rozwijającej się branży elektronicznej rozrywki!

 

STREFA FANTASTYCZNYCH INICJATYW

Jest to strefa dla organizatorów konwentów, którzy przekażą Wam jakie atrakcje przygotowali na swoich imprezach! Warto do nich zajrzeć bowiem na ich stoiskach nie zabraknie konkursów na wejściówki i drobnych gadżetów i przede wszystkim luźnej, konwentowej atmosfery!

 

 

PANELE DYSKUSYJNE

 

Koniec świata to jeszcze nie koniec świata. Co robimy dalej?

Prowadzi: Dominika ‘Nerd Kobieta’ Tarczoń

Paneliści: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy, Michał Gołkowski, Andrzej Pierzchała, Marco Kubiś

 

Dlaczego oczekujemy końca świata?

Tematyka końca świata jest obecnie bardzo popularna. Dlaczego tak bardzo kręci nas apokalipsa? Czemu klimat brudu i walki po kataklizmie jest tak popularny?

Prowadzi: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy

Paneliści: Aleksandra ‘Silaqui’ Radziejewska, Bartek Biedrzycki, Krzysztof Haladyn

 

Co zrobić by nikt nie chciał wydać twojej książki/ opowiadania? Antyporadnik.

1. Literówki? Są. 2. Błędy ortograficzne? Są. 3. Mary Sue? Jest. 4. Dzielenie stron enterami? Jest. 5. Wyróżnianie akapitów tabulatorem? Jest. No, to jeszcze tylko zmienić na ComicSans i możemy wysyłać.

Prowadzi: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy

Paneliści: Marcin Dobkowski, Krzysztof Piersa, Kazimierz Kyrcz, Michał J. Walczak

 

Lektury obowiązkowe.

Współczesna fantastyka nie jest zawieszona w próżni: skądś się to wszystko wzięło, gdzieś miało swój początek. Które pozycje są niezbędne, by dobrze odbierać współczesną fantastykę? Jak bardzo znajomość/nieznajomość kanonu wpływa na odbiór poszczególnych dzieł? Co każdy, pretendujący do miana „miłośnika fantastyki”, powinien znać?

Prowadzi: Aleksandra ‘Silaqui’ Radziejewska

Paneliści: Andrzej Pierzchała, Krzysztof Haladyn, Mirosław Gołuński, Marta Kładź-Kocot

 

Dlaczego lubimy się bać?

Prowadzi: Błażej ‘Błarz” Grygiel

Paneliści: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy, Aneta Jadowska, Łukasz Radecki, Kazimierz Kyrcz, Michał J. Walczak

 

Czy historia może być fantastyczna?

W tym panelu omówimy dwa kluczowe zagadnienia: 1) Relacja między powieścią historyczną a fantastyką (trylogia husycka Sapkowskiego, „Słowo i miecz” Jabłońskiego i wiele innych utworów (również kwestia historii alternatywnych); 2) Problem samej historii i tego jak bardzo jest ona fantastyczna – co widzieli zdobywcy Jerozolimy w chwili ostatniego szturmu? Jak to było z chrztem Polski? To oczywiście jedynie punkt wyjścia naszej dyskusji.

Prowadzi: Maciej ‘Toudi’ Pitala

Paneliści: Mirek Gołuński, Jacek Łukawski, Rafał Dębski, Łukasz Radecki, Andrzej Pierzchała

 

Nauka a Science Fiction

Ile jest science w science fiction i co się stanie, gdy z tej science całkiem zrezygnujemy? Gdzie przebiega granica między naukową kreatywnością a bezczelnym zmyślaniem? I czy fantastyczna nauka może zmienić na lepsze nasz realny świat?

Prowadzi: Magdalena Stonawska

Paneliści: Marcin Podlewski, Artur ‘Dzikowy’ Olchowy, Rafał Dębski, Aleksandra Janusz-Kamińska

 

Co ciągnie ludzi w kosmos?

W kosmosie nikt nie usłyszy naszego krzyku, ale i tak nas tam ciągnie. Kosmos jest trudnodostępny i niebezpieczny, ale i tak wielu marzy by go podbić., Choć nauka sprowadza nas na ziemię to serce chce podbijać galaktyki. Czemu to pragnienie jest tak mocne w literaturze SF?

Prowadzi: Maciej ‘Toudi’ Ptala

Paneliści: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy, Marcin Podlewski, Bartek Biedrzycki, Sławomir Nieściur

 

Magia czy nauka?

Według Arthura C. Clarke’a dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii. Czy zatem science-fiction naprawdę jest „science”? A może tylko niektórzy autorzy mieli szczęście lub intuicyjnie przewidzieli pewne rozwiązania technologiczne lub nowatorskie odkrycia naukowe?

Prowadzi: Maciej ‘Toudi’ Ptala

Paneliści: Aleksandra Janusz, Aneta Jadowska, Rafał Dębski

 

Komiks internetowy

Internet jest miejscem, w którym co kilka miesięcy rodzą się nowe trendy, a te które jeszcze chwilę temu były uznawane za całkiem świeże odchodzą do lamusa. Komiks internetowy jest zjawiskiem, który nie dość, że przetrwał próbę czasu to wciąż się rozwija i przybiera nowe formy. Stał się emocjonalnym komentarzem społecznym dostosowanym do naszych czasów. Jakie jeszcze funkcje pełni? Co sprawia, że jest tak popularny? Jak będzie wyglądać jego przyszłość?

Prowadzi: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz

Paneliści: Ilonka, Odmęty Absurdu, Bartek Biedrzycki, Jaroński

 

Wpływ recenzenta na popkulturę

Prowadzi: Dominika ‘Nerd Kobieta’ Tarczoń

Paneliści: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz, Marcin Dobkowski, Aleksandra ‘Silaqui’ Radziejewska

 

YouTube – popkulturalna rozrywka czy coś więcej?

Platforma You Tube na początku swojej działalności kojarzyła się głównie z teledyskami, trailerami do filmów i seriali oraz śmiesznymi filmikami. Dopiero kilka lat temu zauważono w niej żyłę złota, a osoby będące blogerami zaczęły próbować swoich sił przed kamerą stając się vlogerami. Tym samym You Tube stał się czymś więcej niż miejscem czystej rozrywki. Tylko czym? Jaką funkcję pełni od ostatnich kilku lat? Nad istotą YT pochylą się zaproszeni goście.

Prowadzi: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz

Paneliści: Marco Kubiś, Krzysztof Piersa, Cyber Marian

 

Czy fantastyka ma przyszłość czy pozostały tylko odgrzewane kotlety?

Na ile fantastyka potrafi być dzisiaj czymś odkrywczym? Jak pisać i czytać współczesne dzieła, mając świadomość, że wszystko zostało opisane już wcześniej, a każdy wątek został przerobiony już setki razy? Dobrym punktem wyjściowym tego panelu byłoby zacytowanie fragmentów z opowiadania „Wirefap” Szalimowa.

Prowadzi: Andrzej Pierzchała

Paneliści: Marta Kładź-Kocot, Mirosław Gołuński, Aleksandra ‘Silaqui’ Radziejewska, Jacek Łukawski

 

Wpływ najnowszych odkryć naukowych na rozwój Science Fiction.

Jaki jest wpływ postępu technologicznego na SF? Czy to bardziej hamuje twórcę (casus Dukaja), czy raczej pozwala rozwinąć mu skrzydła? Jak bardzo autor musi pilnować wszelkich nowinek, by jego powieść była aktualna? I czy w ogóle warto to robić?

Prowadzi: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy

Paneliści: Marcin Przybyłek, Marcin Podlewski

 

Mój pierwszy cosplay.

Prowadzi: Kinga Wołgajew

Paneliści: Shappi, Arshania, Opiekun, Czarny Kot

 

Papier, czytnik, a może audiobook? O przyszłości czytelnictwa.

Dziś czytelnik ma o wiele większy wybór niż kiedyś. Aktualnie dostępne są nie tylko klasyczne papierowe książki, ale i kilka elektronicznych formatów, a do tego jeszcze audiobooki. Czy rewolucja techniczna wpływa na rynek książki, czy może wpływać na poziom czytelnictwa?

Prowadzi: Maciej ‘Toudi’ Pitala

Paneliści: Maciej Dobkowski, Jakub Ćwiek, Rafał Cichowski, Aleksandra ‘Silaqui’, Jacek Łukawski

 

AI – gdzie to zmierza?

Sztuczna inteligencja jest równie stara, jak opowieści o golemach, ale dopiero najnowsze wynalazki kojarzą nam się z historiami znanymi z literatury i kina science-fiction. Czy fantaści przesadzili, a może ludzkość korzystająca z wygody, jaką zapewnia rozwój SI ignorują zagrożenie?

Prowadzi: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy

Paneliści: Marcin Podlewski, Marco Kubiś, Marcin Przybyłek, Krzysztof Haladyn

 

Tabu w literaturze.

Żyjemy w czasach wolności: obecnie można pisać i mówić o wszystkim. Tylko czy aby na pewno? Na ile pewne tematy są dla nas tematami tabu, że pomimo cenzury nikt ich nie porusza? Dlaczego współczesna fantastyka boi się tematów trudnych, takich, o których wypada milczeć na salonach? O czym chcielibyśmy przeczytać/napisać, ale przyjęte normy społeczne, często skostniałe, nam na to nie pozwalają?

Prowadzi: Aleksandra ‘Silaqui’ Radziejewska

Paneliści: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy, Michał Gołkowski, Sławomir Nieściur

 

 

PRELEKCJE I KONKURSY

 

Uzależnienie od gier komputerowych.

Nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy i księża alarmują w temacie zła zaklętego w grach komputerowych. Czy w jakiejś części mają rację? Czy istnieje uzależnienie od gier komputerowych? Czym się objawia? Jak w nie wpaść i jak z niego wyjść? Po czym poznać, że gracz przekracza granicę pomiędzy pasją a manią?

Prowadzi: Krzysztof Piersa

 

Seksualizacja w grach komputerowych.

Czy graczki są dyskryminowane w świecie gier komputerowych? Z jakimi problemami ściera się płeć piękna grając w gry? Dlaczego facet biega w płytowej zbroi a kobieta w stalowym bikini? Czym była afera Gamergate? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie prelekcji.

Prowadzi: Krzysztof Piersa

 

Q & A Grupa Filmowa Darwin

Grupa Filmowa Darwin to obecnie jedni z najciekawszych twórców na polskim You Tube. Popularność zyskali serią „Wielkie Konflikty”, w której ścierają się postacie znane z historii, legend i popkultury. Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Pytania i Odpowiedzi” z twórcami hitu „Orki z Majorki”.

Prowadzi: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz

 

Filmy i seriale, które ryły nam banię w dzieciństwie

Próbowaliście rozwiązać „Tajemnicę Sagali”? Chcieliście spędzać lato w dolinie Muminków? Uważaliście, że Chojrak wcale nie jest taki tchórzliwy? Jeśli tak to ta prelekcja nie tylko z tych, ale także z wielu innych powodów jest dla Was. Wybierzemy się w podróż po naszych wspomnieniach z dzieciństwa, omówmy kilka żelaznych pozycji z minionych lat, podyskutujemy, a nawet zrobimy sobie quiz. Serdecznie zapraszam spragnionych dobrej zabawy, odrobiny wiedzy i wciąż zakochanych w „starych, dobrych czasach”.

Prowadzi: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz

 

Atlantyda północy – Königsberg.

Atlantyda północy – Königsberg, Królewiec, Kaliningrad, czyli opowieść o mieście, którego już nie ma.

Prowadzi: Michał Gołkowski

 

Grad łaski, cyklon przebaczenia – 60 wieków miłosierdzia Bożego.

Grad łaski, cyklon przebaczenia – 60 wieków miłosierdzia Bożego, czyli o tym, dlaczego świat „Komornika” jest tak absurdalny.

Prowadzi: Michał Gołkowski

 

Każda świątynia stoi na krwi.

Prelekcja o przemianach systemowo-społecznych lat 90., czyli tło fabularne do „Moskala”.

Prowadzi: Michał Gołkowski

 

Historia broni białej od starożytności.

Prowadzi: Rafał Dębski

 

Przewodnik Postapo 2017 2.0

Przewodnik Postapo 2017 2.0 – kolejna odsłona cyklicznej prelekcji o tegorocznych wydarzeniach i tytułach postapo. Rozmawiamy o premierach postapo z 2017, planach wydawnictw i zapowiadanych tytułach. Omawiamy premiery książek, filmów i seriali w akompaniamencie memów i trailerów.

Prowadzi: Dominika ‘Nerd Kobieta’ Tarczoń

 

Pojawienie się przestępczości zorganizowanej w średniowiecznym Paryżu. XIII wiek

Prowadzi: Viktor Noczkin

 

Metro 2033 – top 10 poruszanych tematów

Kto wywołał wojnę? Brutalna nuklearna zima trwająca dekady czy jej brak? I jak to jest w końcu z tą powierzchnią, swobodne podróżowanie czy walka o przetrwanie na każdym kroku? Konkretne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i powtarzające się niejasności.

Prowadzi: Metro2033.pl

 

Konkurs wiedzy o Uniwersum Metro 2033

Największe postapokaliptyczne uniwersum rośnie bez końca a nowe książki są cały czas regularnie wydawane. Jeżeli chcesz sprawdzić swoją wiedzę lub dobrze się bawić odkrywając na nowo stare informacje, zapraszamy!

Prowadzi: Metro2033.pl

 

Ugryź rogala – czyli co to jest roguelike i z czym to się je.

Czy wiesz co to roguelike? A co to roguelite? Jak powinien wyglądać roguelike według konwencji berlińskiej? I w jakie dobre roguelike’i pograsz za darmo? Odpowiedź na te, i inne pytania znajdziesz na naszej prelekcji. Zapraszamy – mamy rogaliki!!

Prowadzą: Jakub Kafel, Michał Jakubowski

 

Chernobyl VR Project – tydzień w Strefie Zamkniętej

Staszek „szybki jest” Mąderek opowie o przygodach na planie realizacji wirtualnej podróży po Czarnobylu.

Prowadzi: Stanisław Mąderek

 

Mity w „Amerykańskich bogach” Neila Gaimana

„Amerykańscy bogowie” Gaimana fundują czytelnikowi fascynujące zderzenie świata tradycyjnych mitów, które zostały osadzone w nowym kontekście, z bóstwami „nowoczesnymi” – bogami autostrad, telewizji i kart kredytowych. Ta piorunująca mieszanka tworzy nową jakość, pulsującą znaczeniami. Główny bohater nieprzypadkowo nosi imię Cień. Co się za tym wszystkim kryje? Spróbujemy się dowiedzieć.

Prowadzi: Marta Kładź-Kocot

 

Czy C.S. Lewis był antyfeministą?

W twórczości C.S. Lewisa, znanego jako twórca cyklu „Opowieści z Narnii”, można znaleźć kilka antyfeministycznych czy wręcz mizoginicznych „kwiatków”. Choćby „problem Zuzanny”, tak ciekawie zinterpretowany w opowiadaniu Neila Gaimana czy też postać „Wróżki”. Hardcastle z „Tej ohydnej siły”. Jak C.S. Lewis pisał o kobietach? I jaką rolę w jego życiu odegrały kobiety – a szczególnie tajemnicza i powikłana relacja z panią Janie Moor?

Prowadzi: Marta Kładź-Kocot

 

Czy Steampunk daje do myślenia?

Chciałbym bronić tezy, że steampunk to nie tylko moda na „rozpierduchę w gorsecie”, ale również forma, przy pomocy której można opowiadać bardzo ważna historie. Wykorzystując powieści MacLeoda, Stephensona, ale również Marthy Wells czy Hoddera, pokażę, że wiktoriańskość to nie tylko gorsety i surduty, ale również znacznie głębszy namysł nad rzeczywistością.

Prowadzi: Mirosław Gołuński

 

Fantastyczne krucjaty

Okres wypraw krzyżowych to ciekawe tworzywo dla literatury. Na prelekcji chciałbym pokazać, w jaki sposób pisarze (Jabłoński, Mortka, Orłowski, Biały, Zagańczyk) wykorzystują fantastykę zawartą w przekazach z epoki, łączą ją z dzisiejszym rozumieniem tejże i w tworzą nową wizję tamtej epoki. Będzie inspirująco, zabawnie, historycznie i będą momenty 😉

Prowadzi: Mirosław Gołuński

 

Konkurs: Co wie mugol o czarodziejach?

Konkurs wiedzy o świecie Harrego Pottera w formacie teleturnieju 1 z 10.
Wyjątkowa formuła pozwala w sprawdzić ile wiesz i stanowi alternatywną formę rywalizacji. Czy odważysz podjąć się wyzwania?
Konkurs poprzedzi krótki eliminacyjny test wiedzy.

Prowadzi: Adrian Kozak

 

Konkurs wiedzy o Grze o Tron

Jesteś fanem GoT? Czujesz, że masz wiedzę na temat najpopularniejszego serialu ostatnich lat? Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę! Nagrody ufundowało HBO Polska.

Prowadzi: Maciej ‘Gwiezdny’ Daniluk

 

Konkurs z wiedzy o filmach i serialach z lat 80′ i 90′

Jeśli wychowaliście się na filmach takich jak „E.T”, „Pogromcy duchów”, „Rodzina Addamsów”, „Jumanji” czy „Kosmiczny Mecz”? Chcecie sprawdzić swoją wiedzę i zgarnąć atrakcyjne nagrody? Zapraszamy na konkurs, który poprowadzi Stanley, autor fanpage „Filmy, Które Ryją Banie Zbyt Mocno”!

Prowadzi: Dominik ‘Stanley’ Stankiewicz

 

Punk’s not dead

Pewnie słyszałeś o cyberpunku. Być może także o steampunku. Ale czy wiesz co to dieselpunk? Albo czym charakteryzuje się biopunk? Punk nie umarł, tylko siedzi gdzieś w książkach, filmach i grach. Jeśli chcesz wiedzieć jakich, to zapraszamy na naszą prelekcję.

Prowadzą: Jakub Kafel, Michał Jakubowski

 

Powrót do przeszłości – Historia gier na PC

Prowadzi: Dominik ‘DAG’ Gorący

 

Konkurs dla fanów Doctora Who

Nie wiesz wszystkiego o Doctorze Who, bo jego ogrom cię przeraża? To nic! Nie będziemy cię pytać o postacie z trzeciego planu ani nie każemy recytować nazwisk twórców słuchowisk (chyba że w dogrywce), ale postaramy się, żeby każdy uczestnik doskonale się bawił.

Prowadzą: Magdalena Stonawska, Loë Gingerstorm

 

Kino wielkiej przygody

Powieści i filmy przygodowe od początku swojego istnienia muszą postępować zgodnie z pewnymi zasadami. Odejście od nich kończy się klapą, choć często ani czytelnik lub widz ani autor nie potrafią powiedzieć, co nie zagrało. Oprę się na franczyzach Star Wars i Star Trek z niewielkimi wycieczkami w stronę Indiany Jonesa i Avatara. Oczywiście spojlery jak w Formule 1.

Prowadzi: Artur ‘Dzikowy’ Olchowy

 

Don’t blink! Czego się boimy przez Doctora Who?

Wszechświat jest pełen niesamowitości i można by poprzestać na zachwycie i żądzy przygód, jednak na każdym kroku czyha na nas niebezpieczeństwo, którego każdy podróżnik w czasie i przestrzeni powinien być świadomy. „Doctora Who” można traktować jako przewodnik po kosmicznych strachach i zagrożeniach, których nigdy nie bylibyśmy świadomi, gdyby nie nieoceniona pomoc scenarzystek i scenarzystów, którzy niemal w każdym odcinku przed czymś nas przestrzegają. Redakcja Gallifrey.pl, dla której wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze we wszechświecie, zaprezentuje wam kilka porad, jak przetrwać podczas kosmicznych wędrówek, bo nigdy nie znacie dnia ani godziny, zwłaszcza gdy nie dotyczy was linearność czasu i z deszczu zawsze trafiacie pod wyjątkowo drapieżną rynnę.

Prowadzą: Magdalena Stonawska, Loë Gingerstorm

 

Słuchowisko GOREKTYW

Prowadzi: Błażej „Błarz” Grygiel

 

Konkurs Cosplay

Żaden konwent nie może obejść się bez konkursu na najlepsze przebranie. Również i my zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie oraz do kibicowania swoim faworytom.

 

Cosplay, a promocja. Czy to ma sens?

Czy da się skutecznie wypromować produkt za pomocą osób przebranych za najdziwniejsze postacie występujące w fantastyce? Czy da się na tym zarobić realne pieniądze? Jak może rozwijać się Cosplay w kolejnych latach? Pogadajmy o tym! Przedyskutujmy razem to co ustalił pewien Czarny Kot w swoich badaniach i pokażcie co WY o tym sądzicie.

Prowadzi: Sylwia Brzostowska

 

Twoje dziecko jedzie na obóz…

Wysyłasz potomka na wakacje. Na ferie zimowe. Masz jakieś pojęcie co mu dać, co będzie robił, jak będzie się bawił. Ale o czym przede wszystkim musisz pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli doświadczony wychowawca i kierownik placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, dzieląc się anegdotami z dotychczasowej pracy. Wakacje już za pasem, czas się przygotować. 🙂

Prowadzi: Adrian Kozak

 

Błędy i rozwiązania gier miejskich

Rozrywka coraz popularniejsza. Czym jest naprawdę? Czy to tylko gra terenowa na tkance miejskiej? Czym różni się od gry turstycznej? Zabawy tego typu przyjmują się w Polsce. Tworząc grę, bądź biorąc w niej udział zwracamy uwagę na wszelkie niedociągnięcia oraz na nietuzinkowe formuły zadań czy elementy organizacyjne. W jaki sposób zrobić dobrą grę miejską?

Prowadzi: Adrian Kozak

 

O systemach rozwoju postaci w komputerowych

Przyjrzymy się najróżniejszym systemom rozwoju postaci w grach komputerowych nie tylko z gatunku RPG. Porozmawiamy o plusach i minusach różnych rozwiązań.

Prowadzi: Michał Śledź

 

Podróże w czasie jako element popkultury oraz nauk

Podróże w czasie to wciąż silnie eksploatowany temat w popkulturze.
Pomówimy o różnych podejściach do tematu w filmach i serialach jak również o teoriach dotyczących podróży w czasie w nauce.

Prowadzi: Michał Śledź

 

Konkurs: Wiedzówka z League of Legends

Zapraszam na wiedzówkę z najpopularniejszej gry typu MOBA! Jeżeli grając w tą grę zwracałeś uwagę na coś więcej niż tylko liczbę zabójstw i obelg wobec Twojej rodzicielki to jest to atrakcja dla Ciebie!
Udowodnij, że Twoja wiedza z zakresu mechaniki i lore przewyższa poziom brązu!

Prowadzi: Martyna Szymańska

 

Konkurs: Screenówka z animowanych teledysków

Jeżeli dobrze Ci są znane zarówno teledyski z przykrym CGI z lat 90tych jak i animowane perełki Gorillaz czy Daft Punk, przyjdź i zobacz czy jesteś w stanie rozpoznać zachodnie klipy po jednym kadrze!

Prowadzi: Martyna Szymańska

 

Chwała Eldaryi! – teorie i filozofia gry

Jesteś fanem gier otome? A może planujesz zacząć lub samemu grasz w Eldaryę?
Zapraszam na prelekcję na temat wielu teorii, co do fabuły gry fantasy, autorstwa ChinoMiko (również Słodki Flirt) oraz na temat filozofii, jaką dostrzegłam w grze i dyskusji na ten temat.

Prowadzi: Dominika Wasilewska

 

Pokaz japońskich reklam.

Nasze reklamy czasem wydają nam się dziwne, a co dopiero te w wykonaniu Japończyków.

Prowadzi: Emilia ‘Aiko’ Lech

 

Japońskie legendy miejskie.

Każdy kraj ma swoje legendy. Bardziej lub mniej ciekawe. Jednak japońskie to ewenementy. Chcesz się dowiedzieć jak zginiesz wybierając niebieski lub czerwony papier toaletowy? A może chcesz się dowiedzieć jak uciec przed Teke-teke?

Prowadzi: Emilia ‘Aiko’ Lech

 

Japońskie idolki czyli disco japono.

Postaram się odpowiedzieć na pytanie czym są japońskie idolki.Skąd ich rosnąca popularność? Na czym polega ich fenomen? UWAGA! Prelekcja może zawierać wcale nie śladowe ilości słodyczy i prostych melodyjek.

Prowadzi: Irmina Kłoss

 

Filozofia i symbolika w ”Naruto”.

Każde dzieło kultury wypełnione jest symbolami i nawiązaniami kulturowymi. O takich właśnie rzeczach będziemy mówić na prelekcji. Zapraszamy wszystkich fanów i fanki Naruto!

Prowadzi: Tomasz Dyrmo

 

Co o Japonii mówi nam językoznawstwo kognitywne?

Tematem prelekcji jest językoznawstwo kognitywne i to, w jaki sposób analizuje ono rzeczywistość. To wszystko w kontekście przemówień japońskich polityków. Dlaczego właściwie wyżej znaczy lepiej? A może niekoniecznie?

Prowadzi: Tomasz Dyrmo

 

Origami – nie tylko sztuka

Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie przychodzą nam do głowy, jeśli chodzi o kulturę Japonii, jest origami. Dla wielu jest to po prostu forma spędzania wolnego czasu. Jednak rozwój technologii w ostatnich latach znalazł zaskakujące zastosowania dla tej starożytnej sztuki. Chcesz dowiedzieć się, jakie zastosowania ma origami choćby w architekturze, biologii, czy medycynie? Jak od składania harmonijek, przeszliśmy do teleskopów i paleni słonecznych składających się w kosmosie? Zapraszamy na ciekawą historię tej jakże bogatej sztuki!

Prowadzi: Adrianna Rykaluk

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.