KOLEJNE MIĘDZYNARODOWE KOLABORACJE NA SCENACH OSTRÓDA REGGAE FESTIWAL

Gdy znikają granice, a komunikacja jest coraz łatwiejsza, reggae zaznacza się coraz bardziej jako uniwersalny język wypowiedzi artystów z różnych stron świata. Uznany w świecie polski producent reggae z artystami z Jamajki i Nigerii, włoski mistrz dubu z wokalistką z Hiszpanii, czy polska grupa weteranów reggae ze śpiewakami z Nigerii, Mauritiusa i Senegalu to kolejni wykonawcy największego polskiego święta jamajskich wibracji. Cena karnetu do końca maja wynosi 200 PLN. Festiwal odbywa się w dniach 10-13 sierpnia w Ostródzie.

K-JAH SOUND FEAT. DENHAM SMITH & RAS JAH HIGH I

(Polska/Jamajka/Nigeria)

Jego brzmienie i melodie zdobyły międzynarodowe uznanie. Tym razem wystąpi z wokalistami z Afryki i Jamajki, z którymi nagrywa wspólne piosenki.

K-Jah to Krystian Walczak – producent muzyczny, DJ, muzyk i inżynier dźwięku. W 2002 roku zaczął występować jako K-Jah Positive Sound System. W 2008 roku był współtwórcą projektu Rastasize, który zarejestrował album „Day by Day” w Tuff Gong Studio w Kingston. W 2010 K-Jah rozpoczął współpracę z różnymi wokalistami i muzykami, dostarczał riddimy i remiksy dla m.in. Habakuka, Juniora Stressa, Talliba, Damiana SyjonFama i wielu innych. „Sweet Love Riddim” to już projekt z międzynarodowymi artystami. Następnie ukazał się debiutancki solowy album „Link up!”. Wśród gości można usłyszeć tam Sarę Lugo, Runkusa, Lutan Fyah, Dawida Portasza i wielu innych. Również Gentleman i jego żona Tamika zaśpiewali „Defenders of the Light” na riddimie K-Jah. Niedawno współpracował on też z z Kelvinem Grantem (Musical Youth) i Rapha Pico.

Ras Jah High I to nowa koncepcja muzyki Ras Sean Mure, stworzona z myślą o powrocie do afrykańskich korzeni. Pochodzi z Lagos w Nigerii, z rodziny o tradycjach muzycznych. Jego muzyka jest mieszanką stylów roots reggae z tradycyjną muzyką afrykańską. Zaśpiewał na singlach „Thanks & Praise” oraz „Money” autorstwa K-JAH Sound.

Denham Smith to jamajski wokalista, który zaczął śpiewać w wieku 10 lat w chórach gospel w St. Ann. Pięć lat później założył już swój pierwszy zespół. W 1995 roku przeprowadził się do Niemiec, gdzie kontynuował karierę na scenie RnB i dance. W 2008 roku powrócił do reggae i nawiązał współpracę z Pow Pow Productions. Świat dostrzegł go dzięki piosence „Jezzibell” wydanej przez Oneness Records. W 2012 roku wydał swój debiutancki album „Come Wid It”, a rok później EPkę „Not the Same”.

Green Stage, 11.08

Ras Jah High I – Money

PABLO RASTER FEAT. ZAIRA ZEN

(Włochy/Hiszpania)

Od wielu lat na froncie włoskiej sceny dub jako muzyk, wokalista i producent. Udało mu się osiągnąć własny styl i świat zaczyna to zauważać. Po zbudowaniu sobie rozpoznawalności w polskich klubach, wstrząśnie ostródzkim parkietem w towarzystwie hiszpańskiej wokalistki obecnej w kilku jego produkcjach.

Pablo Raster pochodzi ze Spoleto we Włoszech. Założyciel studia projektu RasteR, pod szyldem którego przez 12 lat wyprodukował i wydał 7 albumów, zagrał ponad 900 koncertów oraz współpracował w studio i na scenie z takimi postaciami jak Madaski (Africa Unite, Dub Sync), Zion Train, Vlastur, Marcello Coleman, Dziga, Ricc Frost, Kg Man czy Kasia Malenda. Wyprodukował także niezliczoną ilość remixów oraz riddimów dla włoskich i zagranicznych artystów, w tym dwa pełne albumy dla DMA i jeden dla Dub Fighters. Aktualnie skupiony jest na solowej karierze jako Pablo Raster. Jak do tej pory wydał dwa solowe albumy: „Art of Dub” (2015) oraz „Forever Dub” rok później. Jego występy to mieszanka miksowanych na żywo, pełnych energii, elektronicznych bitów, wzbogaconych dubowymi syrenami, efektami i filtrami.

Zaira Zen to wokalistka związana z żeńskim zespołem reggae Amazonians oraz Each One Teach One Soundsystem. Jej miłość do muzyki związana jest z różnymi stylami, od jazzu, reggae, hip-hop do dubu, grime czy drum’n’bass.

Green Stage 13.08

Pablo Raster – Danger feat. Zaira Zen (live dub session) https://www.youtube.com/watch?v=SD8qcriiRJI

 

THE ROCKAS

(Polska/Nigeria/Mauritius/Senegal)

Kontynuują ścieżkę wyznaczoną kiedyś przez legendę trójmiejskiego reggae Rocka’s Delight. Weterani Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz trójka wokalistów z Nigerii, Mauritiusa i Senegalu na wydanej w ub. roku płycie wprowadzają w swój własny świat roots reggae.

Zespół Ras Paddy & The Rockas rozpoczął działalność latem 2008 roku, gdy doszło do spotkania doświadczonych instrumentalistów, współtworzących w latach 80-tych i 90-tych tzw. “Gdańską Scenę Alternatywną” (Rocka’s Delight, Marilyn Monroe, Vo.Kool.Ski, Ultrajustice, Galago Band and Ras Paddy) z charyzmatycznym wokalistą pochodzącym z Nigerii – Eshiomhele Agajimah (Ras Paddy). Zespół wielokrotnie występował przed publicznością renomowanych klubów muzycznych w Polsce oraz na wielu festiwalach. Obecnie grupa skróciła nazwę do The Rockas, a do składu dołączyła dodatkowa dwójka czarnoskórych wokalistów z Mauritiusa i Senegalu. W tym składzie w 2016 roku wydali swój album „The Rockas”. Nawiązująca w charakterze do klasyków gatunku muzyka zespołu to mariaż roots reggae z oryginalnymi melodeklamacjami. Nieobce są im wpływy transowej rytmiki, wywodzącej się z afrobeat czy sega.

Red Stage 12.08

The Rockas live Róbrege 2016 https://www.youtube.com/watch?v=obojsgNelxQ

Ostróda Reggae Festival

17 edycja, 10-13 sierpnia 2017, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści: SHAGGY (JAM), STEEL PULSE (UK), BIG YOUTH (JAM), DREADZONE (UK), THE SKINTS (UK), TALISMAN (UK), KINGFISHA (AUS), NEW KINGSTON (JAM/USA), GRUBSON (PL), MESAJAH (PL), TABU (PL), BAKSHISH (PL), STEPHEN NEWLAND & JAFIA (JAM / PL), TRIBUTE TO BOB MARLEY (PL), MANUDIGITAL & BAZIL (F), THE ROOTSMAN MEETS INSPIRATIONAL SOUND FEAT. DEE BO GENERAL (UK), NUCLEUS ROOTS (UK), DREADSQUAD FEAT. MC TENJA (PL/UK), CHONABIBE (PL), DAMIAN SYJONFAM (PL), BETHEL (PL), BEZJAHZGH (PL), PAPRIKA KORPS (PL), RAGANA (PL), VAVAMUFFIN (PL), CAŁA GÓRA BARWINKÓW (PL), JOHNY ROCKERS (PL), IRIE ITES SOUNDSYSTEM (DE), ANALOGBASSCAMP FEAT. UMBERTO ECHO (DE), K-JAH SOUND FEAT. DENHAM SMITH & RAS JAH HIGH I (PL/JAM/NG), PABLO RASTER FEAT. ZAIRA ZEN (IT/ES), THE ROCKAS (PL/NG/MU/SN)

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.