ŚWIAT TORUŃSKIEGO PIERNIKA NA ZAMKU

Muzeum w Ostródzie zaprasza do zwiedzania wystawy „Świat toruńskiego piernika” oraz do udziału w warsztatach pieczenia pierników.
„Świat toruńskiego piernika” – to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Powstała w 2008 roku, jako „wędrujący” wariant wystawy stałej zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.
W czerwcu 2015 udostępniono nowy oddział dedykowany dziejom toruńskiego piernikarstwa: Muzeum Toruńskiego Piernika, zlokalizowany w budynku dawnej fabryki pierników. Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni. Kogę wypełniają zabytkowe obiekty, m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikarskich (kunsztownie rzeźbionych), średniowiecznych dzbanów i mis, nowożytnych naczyń cynowych (kubki i kufle cechowe) a także XIX-wiecznych form do cukierków i piernikowych opakowań.
Ekspozycję uzupełniają aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informujące, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny. Wystawę wzbogaca możliwość udziału w warsztatach umożliwiających formowanie własnoręcznych pierników dekoracyjnych. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik”S.A. od początku życzliwie wspierająca projekt. Muzeum w Ostródzie prezentuje 31 edycję wędrującej wystawy. Również tu, w zamkowych murach poza zwiedzaniem stałych części wystawy istnieje możliwość wypieku własnego piernika dekoracyjnego. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia 2017 r.
Zapisy na warsztaty i szczegółowe informacje pod nr telefonu 89 646 26 02.
Termin najbliższych warsztatów to sobota 4 lutego, początek godzina 11.00. Koszt to 5 zł\osoba za udział w warsztatach i zwiedzanie wystawy „Świat toruńskiego piernika”.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.