RODZINNE PASJE KRZYŻYKIEM

Wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbył się wernisaż wystawy Rodzinne Pasje. Można na niej zobaczyć prace Grażyny Lipiec-Grabarz oraz jej córki, Małgorzaty Pożegowiak, wykonane ściegiem krzyżykowym.

Do haftu panią Grażynę namówiła teściowa, jednak na poważnie haftem krzyżykowym zajęła się po 1989 roku. Pojawiły się wtedy czasopisma z haftami oraz łatwiejszy dostęp do nici.

Ostatnio inspiracją dla pani Grażyny są wnuki – dwoje już zdążyła wyhaftować a trzeciego haftuje. Jednego wnuka wyhaftowała jej córka – Małgorzata.

Swoje prace artystka wystawia na wystawach w Warszawie i w Łodzi. W swojej pracy ściegiem krzyżykowym inspiracje czerpie również z obrazów Alfreda Wieruszy Kowalskiego (Przeprawa przez rzekę, Jazda o zmierzchu) oraz z obrazów Juliusza Kossaka. Stadnina na Podolu tego ostatniego to obraz wykonany z 204 tysięcy krzyżyków i 87 kolorów. Haftowała go cztery lata wykonując oczywiście w międzyczasie inne obrazy.

Bardzo lubię  obraz „Niewinność” Wiliama Bouguereau’a. Wspólnie z córką haftujemy dużo koni, Jest to nasze hobby, bo sami posiadamy swojego konia. Do haftu wciągnęłam córkę Małgorzatę, która haftuje od 20 lat i wnuczkę Karolinę – powiedziała Grażyna Lipiec-Grabarz.

Prace obu pań – matki i córki można oglądać a nawet nabyć  w MBP w Morągu w wypożyczalni dla dorosłych do 11 lutego.

My ze swojej strony zachęcamy do odwiedzenia wystawy. Naprawdę WARTO!

Przemysław Kubiak

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.