ZAGRANICZNE GWIAZDY I OBIECUJĄCA WARSZAWSKA GRUPA W OSTRÓDZIE

W programie Ostróda Reggae Festival (10-13 sierpnia) pojawia się legenda roots reggae z brytyjskiego Bristolu – Talisman, najpopularniejszy francuski producent cyfrowego reggae Manudigital & Bazil oraz młoda warszawska grupa odwołująca się do jamajskich korzeni gatunku – Johny Rockers.

TALISMAN

(Wlk. Brytania)

Powstali w 1977 roku i byli jednym z głównych brytyjskich zespołów roots reggae przełomu lat 70-tych i 80-tych. Wyjątkowa aktywność doprowadziła ich na wspólne koncerty z Burning Spear, The Clash i The Rolling Stones. Siła korzeni z Bristolu pierwszy raz w Polsce, z nowym albumem wyprodukowanym przez samego Dennisa Bovella.

Grając intensywne trasy w Wielkiej Brytanii budowali sobie prawdziwe poparcie fanów i pozostawiali w pamięci wiele koncertów, w tym festiwal Glastonbury. Razem z Black Roots byli wczesnym przykładem wielokulturowego tygla Bristolu, który potem oddziaływał na cały świat zespołami pokroju Massive Attack. Ich pierwszym wydawnictwem był singiel “Dole Age / Free Speech” (1981), który został singlem tygodnia i zdobył nagrodę za najlepszą okładkę roku w New Musical Express. Następnie grupa wydała albumy “Takin’ The Strain” (1984) i “Jam Rock” (1990). W 2011 roku reaktywowali się, by promować kompilację ich klasyków “Dole Age – The 1981 Reggae Collection” wydaną przez Bristol Archive Records. W 2013 roku wydali zupełnie nowy album “I-Surrection”, na którym eksplorują wolniejszą i cięższą odmianę roots, niż na początku swojej działalności. Ich najnowszy krążek “Don’t Play with Fyah” (2017) zawiera najmocniejszy materiał, jaki nagrali do tej pory. To 7 nowych utworów i korespondujące z nimi wersje dubowe. Brzmienie osiągnęło wyższy poziom dzięki produkcji legendarnego brytyjskiego muzyka, producenta i inżyniera dźwięku, reggae’owego geniusza Dennisa Bovella (Matumbi, Steel Pulse, Linton Kwesi Johnson, Aswad, Madness etc.). Pierwszym singlem z albumu jest “Relijan”, korzenny hymn z tekstem, który odnosi się do teraźniejszości i muzyką potwierdzającą niezniszczalne piękno najlepszego reggae lat 70-tych. Ten utwór wprowadza Talisman znów do gry i stawia ich w rzędzie z takimi wspaniałymi brytyjskimi grupami jak Aswad, Steel Pulse czy Misty in Roots. Talisman to prawdziwa historia brytyjskiego reggae na żywo.

Red Stage, 13.08

„Relijan”

MANU DIGITAL & BAZIL

(Francja)

Prawdziwy mistrz w swoim stylu, szeroko znany z powodu świetnej muzyki oraz milionów odsłon swoich clipów, przybywa po raz pierwszy do Polski na sound systemową sesję. Towarzyszy mu jego bardzo doświadczony MC. Zapowiada się prawdziwa rewolucja digitalnego reggae.

Wspierany przez doświadczonych muzyków w rodzinie i dwóch braci gitarzystów, Manudigital zaczął swoją przygodę z gitarą basową w wieku 13 lat. W 1994 roku dołączył do swojego pierwszego zespołu reggae Jahrmony. Studiował w Paryżu w American School of Modern Music. W 2010 roku dołączył do zespołu Babylon Circus i razem z nimi zwiedził 25 krajów. Od 2012 roku definiuje się przede wszystkim jako twórca riddimów. Jego serie clipów video “Digital Sessions”, gdzie pojawia się tylko zaproszony wokalista i Manu wyposażony w kultowy syntezator Casio MT40, w krótkim okresie czasu spotkały się z zainteresowaniem setek tysięcy fanów. Wśród gości zobaczycie tam m.in. Pupajima, Generala Levy czy Soom T. Manudigital pozostaje bardzo aktywny w swoim laboratorium, tworząc dla wielu wytwórni i wokalistów takich jak Sizzla, Jah Mason, Skarra Mucci, General Levy… Rok 2015 zaznaczył się w jego karierze nowymi seriami clipów “Inna Mi Room” oraz “Back Inna Days”. W ubiegłym roku Manudigital wydał swój pierwszy solowy album “Digital Pixel” w składzie z Soom T, Taiwan MC, Flavią Coelho, Jamalskim, Danakil, Sarą Lugo, Josephem Cottonem, King Kongiem i innymi. Bazil również pochodzi z Francji i zaczął pisać swoje pierwsze piosenki w wieku 15 lat. Przeprowadził się do Nowego Jorku by doskonalić angielski i rozwijać muzyczną wiedzę. W 2010 na Jamajce razem z Sherkanem nagrał swój pierwszy album “Stand up Strong”. W 2015 roku wydał “High on Music”, na którym znalazło się 10 utworów w stylu reggae, hip hop i dubstep, napisanych przez niego pomiędzy Paryżem, Kingston a Chicago. W ub. roku Manudigital zaprosił go do kolaboracji na albumie “Digital Pixel”. Ich wspólna piosenka “Digital Luvin” była pierwszym singlem z płyty. Występowali razem setki razy, we Francji i na międzynarodowych scenach takich imprez jak Outlook Festival, Boomtown Festival, czy w klubach na Kostaryce.

Green Stage, 13.08

„Digital Luvin” feat. Bazil

JOHNY ROCKERS

(Polska)

Ich wydany niedawno album „Stay Connected” okrzyknięto jednym z najciekawszych debiutów polskiej sceny reggae w ostatnim czasie. Solidna gra instrumentów, wyczucie pulsu i dobra produkcja – warszawska grupa powraca do Ostródy.

Zespół został założony w 2014 roku w Warszawie z inicjatywy Johny’ego – producenta muzycznego, kompozytora oraz wokalisty. Już w pierwszym roku istnienia Johny Rockers odnieśli pierwsze sukcesy, zdobywając pierwszą nagrodę na Orlen Marathon Jam Session i występując w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej z koncertem live na antenie Trójki. W następnym roku zespół wygrał konkurs w ramach festiwalu Reggaeland 2015. W efekcie wystąpili podczas Ostróda Reggae Festival w ub. roku. Przed debiutancką płytą zespół opublikował kilka singli oraz covery Boba Marley’a. Debiutancki album został nagrany w ich warszawskim Pierkwadrat Studio i zmiksowany przez Studio As One, a wydawcą jest Lou & Rocked Boys.

 

 

 

Red Stage, 13.08

Johny Rockers – My Youth (I Remember)

Ostróda Reggae Festival

17 edycja, 10-13 sierpnia 2017, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści: SHAGGY (JAM), STEEL PULSE (UK), BIG YOUTH (JAM), DREADZONE (UK), THE SKINTS (UK), TALISMAN (UK), KINGFISHA (AUS), NEW KINGSTON (JAM/USA), GRUBSON (PL), TABU (PL). BAKSHISH (PL), TRIBUTE TO BOB MARLEY (PL), MANUDIGITAL & BAZIL (F), THE ROOTSMAN MEETS INSPIRATIONAL SOUND FEAT. DEE BO GENERAL (UK), NUCLEUS ROOTS (UK), CHONABIBE (PL), DAMIAN SYJONFAM (PL), BETHEL (PL), BEZJAHZGH (PL), PAPRIKA KORPS (PL), RAGANA (PL), VAVAMUFFIN (PL), JOHNY ROCKERS (PL)

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.