W SP 2 ROZMAWIALI Z RODZICAMI O CYBERPRZEMOCY

Ostródzka policjantka uczestniczyła w zebraniu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom czym jest cyberprzemoc.

Współczesny świat charakteryzuje rozwój mediów elektronicznych oraz wzrost ich popularności wśród dzieci i młodzieży. Policja odnotowuje rosnąca liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu i telefonów komórkowych.

Dzieci bardzo często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Jak się okazuje, specyfika mediów elektronicznych sprawia, że krzywdy doznawane przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, w wielu przypadkach przekracza możliwości poradzenia sobie z taką sytuacją. Nawet kiedy sprawa mogłaby się wydawać błaha to może doprowadzić do tragedii.

Uczestniczący w spotkaniu rodzice dowiedzieli się, że cyberprzemoc może przejawiać się dręczeniem poprzez komunikatory internetowe, fora dyskusyjne, SMS-y, e-maile, udostępnianie zdjęć i filmów w internecie bez zgody osób na nich występujących. Policjantka tłumaczyła rodzicom jak się chronić przed tą formą cyberprzemocy i jak na nią reagować. Omówiła zagadnienia dotyczące najczęściej popełnianych przestępstw internetowych z udziałem nieletnich. Zwróciła uwagę rodziców na gry komputerowe, które w wielu przypadkach stanowią źródło przemocy i destrukcji nieletnich.

Podczas spotkania omówiono także zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Policjantka zwróciła uwagę na fakt, że anonimowość w sieci, jest tylko pozorna. Przedstawiła konsekwencje prawne wynikające z popełniania czynów zabronionych za pomocą mediów elektronicznych. Zwróciła się do rodziców o to, aby interesowali się tym, co robią ich pociechy przed komputerem i monitorowali czy dzieci nie mają dostępu do nieodpowiednich dla nich treści.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.