SZKOLE W ZWIERZEWIE NADANO IMIĘ KRÓLOWEJ JADWIGI

Siódmego czerwca miała miejsce wyjątkowa uroczystość w Szkole Podstawowej w Zwierzewie, podczas której placówka oficjalnie otrzymała imię Królowej Jadwigi. Wydarzenie to zapoczątkowano uroczystą mszą świętą w kościele św. Benedykta Opata w Lubajnach, poprowadzoną przez Metropolitę Warmińskiego, Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

Na uroczystość przybyli liczni goście, w tym Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Senator RP Gustaw Marek Brzezin, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bogdan Bartnicki, Starosta Powiatu Ostródzkiego Andrzej Wiczkowski, Burmistrz Miasta Ostróda Rafał Dąbrowski, radni, dyrektorzy placówek oświatowych Gminy Ostróda oraz zaproszeni goście. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, który został zaprezentowany podczas mszy, wzbudzając wiele emocji wśród zgromadzonych.

Szczególnym momentem uroczystości było poświęcenie sztandaru szkoły przez Arcybiskupa Górzyńskiego. Po mszy odbyła się ceremonia wbijania symbolicznych gwoździ przez fundatorów sztandaru, co stanowiło wyraz ich wsparcia i zaangażowania. Następnie Rada Rodziców przekazała sztandar dyrektor szkoły, Elżbiecie Jaglińskiej, która z dumą wręczyła go społeczności szkolnej. Uczniowie zaprezentowali nowy sztandar, a przedstawiciele klas złożyli uroczyste ślubowanie na wierność wartościom, które symbolizuje.

Uroczystość zakończyły podziękowania skierowane do wszystkich osób, które wsparły szkołę i przyczyniły się do organizacji tego wyjątkowego dnia.

Po oficjalnej części uroczystości, rodzice przygotowali dla uczniów festyn, który był miłą niespodzianką. Na dzieci czekały dmuchańce, animacje oraz smakołyki przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Zwierzewa i Kątna. Wydarzenie to stało się doskonałą okazją do integracji i wspólnego świętowania, za co serdeczne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym.

Królowa Jadwiga (1373-1399) była córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. W 1384 roku, mając zaledwie 10 lat, została koronowana na królową Polski, co było tytułem, mającym podkreślić jej suwerenność. Jej małżeństwo z Władysławem Jagiełłą w 1386 roku zapoczątkowało unię polsko-litewską, co miało ogromne znaczenie dla przyszłości obu państw.

Jadwiga była znana z pobożności i działalności charytatywnej. Wspierała rozwój kultury i nauki, przyczyniając się do odnowienia Akademii Krakowskiej. Została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Królowa Jadwiga jest symbolem mądrości, dobroci i oddania dla kraju.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.