OD DZIŚ MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI O DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ PIECA LUB TERMOMODERNIZACJĘ

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. To rządowe dofinansowanie m.in. na wymianę pieców, zakup nowych urządzeń i termomodernizację budynków.

Program ruszył we wrześniu minionego roku. Wraz z początkiem roku został jednak zamrożony. Powodem przerwy jest konieczność zaktualizowania systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

Ubiegający się o dofinansowanie mogą skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu „Czyste powietrze” jest wolna od podatku – nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT.

Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

O pieniądze na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych mogą starać się właściciele i współwłaściciele budynków. Można otrzymać nawet do 90 % dofinansowania. Chodzi o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Na początku stycznia w stolicy regionu podpisano pierwsze umowy na dotację. Do końca stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zawrzeć 40 umów.

W skali całego kraju budżet przedsięwzięcia wynosi 103 miliardy złotych. Rząd zapewnia, że finansowanie jest i pochodzi z kilku źródeł – opłaty paliwowej, przychodów z handlu uprawnieniami do emisji CO2, budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnych dotacji. Ale z tym ostatnim źródłem jest problem. Możliwe, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia nie będzie dofinansowywać tego programu, w którym – mimo wszystko – piece wymienia się na takie, które korzystają z paliw kopalnych – czyli zarówno węgla i gazu. O tych wątpliwościach mówił nawet wiceprezes Narodowego Funduszu.
Ministerstwo środowiska podtrzymuje natomiast, że program będzie realizowany przez 10 lat.

Wnioski na termomodernizację domów lub wymianę pieców, czy też podłączenie do sieci gazowej i budowę pomp ciepła można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Można to zrobić osobiście lub przez Internet.

źródło: Radio Olsztyn

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.