REGION. MILION ZŁOTYCH DLA POSZKODOWANYCH PRZEZ WICHURY

Szef MSWiA zdecydował o przekazaniu ponad 1 mln zł dla poszkodowanych z woj. warmińsko-mazurskiego.

Pieniądze mają pozwolić na usuwanie zniszczeń w infrastrukturze przeciwpowodziowej, które powstały w związku z intensywnymi opadami deszczu w drugiej połowie września br. w rejonie Żuław Elbląskich.

Jak poinformował resort w komunikacie, do tej pory rząd przekazał prawie 120 mln zł osobom poszkodowanym w wyniku sierpniowych nawałnic, oraz prawie 4 mln zł tym, którzy ucierpieli w wyniku wichur w październiku.

MSWiA przypomniało, że mieszkańcy poszkodowani w wyniku październikowego orkanu “Ksawery” otrzymują pomoc na takich samych zasadach, jak w przypadku osób, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic.

W pierwszej kolejności do poszkodowanych rodzin trafia pomoc finansowa do 6 tys. zł. Na remont lub odbudowę zniszczonego budynku mieszkalnego przysługuje zasiłek do 200 tys. zł, natomiast na budynek gospodarczy do 100 tys. zł.

W wyniku październikowego orkanu zginęły dwie osoby, a 39 odniosło obrażenia. Funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali ponad 11 tys. razy. W akcję na terenie całego kraju zaangażowało się niemal 42 tys. strażaków.

– Interwencje te wiązały się z dużymi kosztami i zużyciem wyposażenia. Dlatego straż pożarna otrzyma 12 mln zł na odtworzenie sprzętu, który został zniszczony lub uszkodzony podczas usuwania skutków burz – podało MSWiA.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło 6 osób, w tym 2 harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. W akcji ratunkowej i pomocowej brało udział 149 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 1534 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.