REMONTUJĄ PAŁAC W GRABINIE

Pałac w Grabinie doczekał się kolejnego remontu.

Aktualnie trwają prace polegające na odtworzeniu silnie zdegradowanej substancji zabytkowej m.in. odpadającej elewacji zewnętrznej, przeciekającym dachu, przeciwwilgociową izolacją pionową budynku oraz zwiększeniu niewystarczającej liczby miejsc parkingowych na terenie obiektu. Remont pałacu w Grabinie rozpoczął się w 2019 roku.

Właścicielem budynku jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i w nim od 1999 roku znajduje się Sekcja Zamiejscowa Oddziału Terenowego w Olsztynie. W budynku mieści się także siedziba Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostródzie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prowadzi także rozmowy z Odziałem Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Olsztynie ws. lokalizacji Placówki Terenowej KRUS w Ostródzie w siedzibie Pałacu po jego remoncie.

 

Trochę historii

Majątek rycerski powstał w tym miejscu wraz z lokacją wsi około 1325 roku. Do końca XVIII wieku jego właściciele często się zmieniali. W 1791 roku posiadłość zakupił Johann Friedrich Weissermel. Stanowiła ona własność tej rodziny do 1945 roku. W 1879 roku przebudowano znajdującą się tu siedzibę w późnoklasycystyczny pałac. Cały kompleks pałacowo-parkowo-gospodarczy ukształtowany został w końcu XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej na terenie majątku utworzono Stację Selekcji Roślin i Zakład Rolny, natomiast pałac zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. W latach 1998-2000 przeprowadzono gruntowny remont budynku. Obecnie znajduje się on w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.