ROZLICZENIE PODATKOWE ZA ROK 2019 – GARŚĆ PRZYDATNYCH INFORMACJI

Jeśli jesteś osobą fizyczną rozliczającą się na drukach PIT-37 i PIT-38 a w ustawowym terminie nie dokonałeś rozliczenia, dnia 30 kwietnia w usłudze Twój e-PIT zostało automatycznie zaakceptowane Twoje zeznanie podatkowe.

Gdyby okazało się, że automatycznie zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Deklaracja złożona przez podatnika w formie papierowej będzie obsłużona przez urząd skarbowy    i będzie wywoływała skutek prawny jako ważniejsze rozliczenie podatkowe, niż to zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, ponieważ będzie zawierała informacje posiadane przez rozliczającego się. Istotne jest, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 30 kwietnia stanowią korekty tych zeznań zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Jeśli rozliczasz się na drukach PIT-36, PIT-36L, PIT-39 i w terminie do 01 czerwca 2020 r. złożysz zeznanie podatkowe i dokonasz zapłaty podatku konsekwencje karno-skarbowe nie będą wyciągane, unikniesz również odsetek za zwłokę.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. PIT (podobnie jak CIT i VAT) płacimy do urzędu skarbowego wyłącznie na swój indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy). Swój numer mikrorachunku możesz sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, którym z zeznania wyjdzie kwota do zapłaty, będą mieli automatycznie dodany właściwy mikrorachunek. Mogą wpłacić podatek online bezpośrednio w usłudze.

źródło: US w Ostródzie

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.