CHCĄ SŁUŻYĆ OJCZYŹNIE I BYĆ POMOCNYM RAMIENIEM DLA SWOICH LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

W piątkowy poranek przed bramą koszar 41. Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. „Rekin” na rozpoczęcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego stawili się ochotnicy z regionu Warmii i Mazur. Szeregi 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o blisko 120 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w giżyckim batalionie.

  

Jest to kolejne tak liczne przedsięwzięcie szkoleniowe dla kandydatów, którzy zdecydowali się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dla części z nich będzie to przypomnienie znanego już rzemiosła wojskowego, dla innych zupełnie nowy początek drogi służby w Wojsku Polskim. 

 

Rekruci szkolenia wyrównawczego swoją wojskową wiedzę doskonalić będą przez najbliższe osiem dni, a wśród nich ppor. Tomasz Tomkowicz, który już kiedyś nosił morowy mundur. Wierzy, że jego wiedza może się przydać w WOT. – „Od dawna interesowałem się wojskiem. Z biegiem czasu poznałem specyfikę służby, a uczestniczę w szkoleniu wyrównawczym, ponieważ jako były żołnierz zawodowy zrozumiałem, że moja wiedza i doświadczenie może przysłużyć się kolejnym adeptom sztuki wojennej” – ppor. Tomasz Tomkowicz 

 

Z kolei nowo wcieleni ochotnicy, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z wojskiem czeka szesnaście dni wytężonej nauki od podstaw ukierunkowanej na umiejętności indywidualne przyszłego żołnierza i przygotowanie ich do działań na polu walki. W tym czasie rekruci poznają podstawy terenoznawstwa, pierwszej pomocy i topografii. Jednak główny nacisk przygotowania żołnierza nałożony jest na szkolenie strzeleckie. 

 

Sami przyznają, że podczas szkolenia chcą posiąść umiejętności, które mogą im ułatwić życie w cywilu – jak chociażby nawet nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wśród ochotników jest Pani Małgorzata, która chciałaby, aby wojsko otworzyło jej ścieżkę do podjęcia studiów. – „Chciałabym studiować na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi i wiem, że przeszkolenie pozwoli mi na dalsze sukcesy w wojsku” – podsumowuje szer.  Małgorzata Andrzejewska. 

 

Ochotnicy są w różnym wieku, mają różne historie i rozmaite pasje. Na co dzień wykonują różne zawody, ale łączy ich jedno – wiara w te same wartości. Chcą służyć dla swoich bliskich. Zanim jednak staną do uroczystej przysięgi każdy z nich musi przejść przez tzw. pętlę taktyczną, która jest zwieńczeniem trudów szkolenia. Zaliczenie pętli taktycznej umożliwi służbę żołnierzom w powiecie giżyckim, ełckim, braniewskim, morąskim oraz olsztyńskim. Szkolenie przyszłych „terytorialsów” zakończy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 29 kwietnia w Kętrzynie. 

 

Co należy zrobić by rozpocząć służbę w WOT. Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT przez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.