NAJNOWOCZEŚNIEJSZY MIKROSKOP NEUROLOGICZNY W SZPITALU DZIECIĘCYM

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zakupił najnowocześniejszy na świecie mikroskop neurochirurgiczny. Tym samym dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce, wyposażonych w ten zaawansowany sprzęt na miarę XXI wieku.

W tym tygodniu zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi pod kierunkiem prof. Dawida Larysza wykonał dwa pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu. Użycie tego sprzętu w znaczny sposób zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca czas zabiegów.
Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Umożliwia on integrację wielu urządzeń, stosowanych w trakcie tych niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego,. Pozwala to przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie ze wcześniejszym planem przedoperacyjnym. Wyjątkowe są również systemy fluorescencji, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych.
Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z videoangiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych.
Wartość mikroskopu wynosi ok. 1,2 mln zł. Został on zakupiony w ramach projektu pn. „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wkładu własnego Samorządu Województwa. Łączna wartość projektu wynosi 16,1 mln zł.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.