PIENIĄDZE DLA LIPOWA I LICHTAJN. MAŁE GRANTY PRZYZNANE

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie zostały podpisane pierwsze umowy związane z konkursami „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” oraz „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla”.

Konkurs „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego” realizowany jest w oparciu o środki finansowe zabezpieczone w budżecie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Wspieranie przedsięwzięć inwestycyjnych w gminach służy modernizacji terenów wiejskich oraz przyczynia się do zwiększenia poziomu zaangażowania społeczności lokalnych w sołectwach.

Ideą przedsięwzięcia jest również budowanie kapitału społecznego oraz kształtowanie optymalnej infrastruktury rozwoju zgodnie z zapisami celu strategicznego „Mocne fundamenty” Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030.

Wpłynęło 157 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 2 171 847,16 zł.  62 wnioski nie spełniły wymogów formalnych, natomiast  37 wniosków nie uzyskało minimalnej liczby punktów tj. 40 w ramach oceny merytorycznej. Do udzielenia pomocy finansowej zarekomendowanych zostało sejmikowi 36 projektów na łączną kwotę 500 tys. zł.

Z kolei konkurs „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” realizowany jest od 2006 r. w oparciu o środki finansowe zabezpieczone w budżecie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem zadań własnych gminy wybranych w ramach konkursu jest: poprawa warunków życia ludności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego, w tym utrzymanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego oraz wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich.

Dofinansowanie otrzymują zadania zgłoszone przez gminy i realizowane w sołectwach biorących udział w inicjatywie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego pod nazwą Odnowa Wsi Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Wieś Warmii, Mazur i Powiśla miejscem, w którym warto żyć… ”

W konkursie „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” wpłynęły  53 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 1 013 148,32 zł. Sześć wniosków nie spełniło wymogów formalnych, natomiast 14 wniosków nie uzyskało minimalnej liczby punktów tj. 45 w ramach oceny merytorycznej. Pomocy finansowej sejmik udzielił na 13 projektów na łączną kwotę blisko 250 tys. zł.

Podpisane umowy (20 lipca 2020 roku):

Małe Granty Sołeckie:
– zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez budowę altany z grillem murowanym w Lipowcu, gm. Kurzętnik – 15 tys. zł
– budowa altany z pomieszczeniem gospodarczym w miejscowości Dajny, gm. Zalewo – 15 tys. zł
– zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w sołectwie Lipowo, gm. Ostróda – ponad 13 tys. zł
– zagospodarowanie ogólnodostępnej przestrzeni publicznej w miejscowości Krzywka, gm. Kisielice poprzez budowę drewnianej wiaty – 15 tys. zł

Aktywna Wieś:
– zagospodarowanie terenu rekreacyjnego nad jeziorem w miejscowości Lichtajny, gm. Ostróda – 20 tys. zł

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.