PRZYBYWA CUDZOZIEMCÓW W REGIONIE

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 36%. Jest ich prawie 8 tys. – to aż o ponad 2 tys. więcej niż rok temu.

Znaczne różnica można zauważyć między ubezpieczonymi występującymi najliczniej. Są to obywatele legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem. Dużą przewagę stanowią obywatele Ukrainy, ponieważ w stosunku do poprzedniego roku przybył 1 577 osób. W tym samym czasie nasz region zyskał 311 legalnie zatrudnionych Białorusinów. Większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Marokańczycy.

W olsztyńskim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 82 narodowości, a elbląski przedstawicieli 63 nacji. Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Rośnie również liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez rok przybyło ich ponad 160 tys., co stanowi wzrost o 42 %. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia. Dane statystyczne, aktualne na koniec czerwca 2018 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem. Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie – 403239, białoruskie – 29 591, wietnamskie – 8 170. Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie olsztyńskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 3 369, białoruskie – 635, rosyjskie – 180 . Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie elbląskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 2 034, białoruskie – 200, rosyjskie – 68

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

w zastępstwie Anny Ilukiewicz

regionalnego rzecznika prasowego ZUS woj. Warmińsko-mazurskiego

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.