RODZINA ZNALAZŁA W IŁAWIE GROT Z EPOKI KAMIENIA ŁUPANEGO

Dokonali przypadkowo cennego odkrycia w Iławie. W połowie lipca trzy dziewczynki pod opieką babci, Pani Marii Poniewierskiej z Krakowa, bawiły się na brzegu jeziora i znalazły coś niezwykle unikalnego.

Kilkuletnią Miriam Ostapczuk zaciekawił dziwny żółty kamień, który pokazała babci. Pani Maria od razu zorientowała się, że to jakiś wytwór rąk ludzkich. Po sprawdzeniu w Internecie i konsultacji z kuzynem archeologiem przekazała dziwny kamień pełnomocnikowi burmistrza Iławy ds. przestrzeni publicznej, który jest także archeologiem, panu Wiesławowi Skrobotowi.

– Dziwny kamień to krzemienny grot liściowaty, pochodzący najprawdopodobniej z młodszej epoki kamienia, czyli z neolitu, sprzed około 4.500-5000 lat. Na podstawie wstępnej analizy porównawczej grot ten można powiązać z kulturą pucharów lejkowatych lub  też – co może bardziej prawdopodobne – z kręgiem tzw. kultur ceramiki sznurowej. Interesujące ślady osadnictwa przedstawicieli tego kręgu kulturowego znane są między innymi z badań cmentarzyska kurhanowego w Babiętach Małych koło Susza – wyjaśnia Skrobot.

źródło: InfoIława

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.