WIĘCEJ MATEMATYKI I POLSKIEGO W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH?

Średnio pięć godzin języka polskiego, cztery godziny matematyki i jedna lekcja informatyki w ciągu tygodnia- Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wstępną propozycję ramowych planów nauczania dla klas IV – VIII szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum ogólnokształcącego.
Jak informuje resort, będą one szczegółowo analizowane przez ekspertów pracujących nad podstawą programową kształcenia ogólnego. W wyniku tych prac zostanie przygotowany projekt rozporządzenia, który będzie podlegał uzgodnieniom i konsultacjom publicznym.

Projekt zakłada, że w pięcioletnim cyklu kształcenia w szkole podstawowej (klasy IV-VIII) w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych będzie m. in.: 25 godzin języka polskiego, 15 godzin języka obcego i 20 godzin matematyki.

Oznacza to, że w każdej klasie w pięcioletnim cyklu edukacyjnym przypada średnio pięć godzin lekcyjnych języka polskiego w ciągu tygodnia [25 (liczba godzin w całym cyklu edukacyjnym) : 5 (liczba lat przypadająca na cykl edukacyjny) = 5 (średni tygodniowy wymiar zajęć edukacyjnych)].

Zgodnie z przedstawionym wzorem w klasach od IV do VIII będą średnio cztery godziny matematyki tygodniowo [20 (liczba godzin w całym cyklu edukacyjnym) : 5 (liczba lat przypadająca na cykl edukacyjny) = 4 (średni tygodniowy wymiar zajęć edukacyjnych)].

ramowy-plan-nauczania-sp-i-lo-page-001

ramowy-plan-nauczania-sp-i-lo-page-002Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że nie rezygnuje z przedmiotów w wymiarze rozszerzonym. Będzie nauczanie przedmiotów w liceum ogólnokształcącym w wymiarze rozszerzonym, np. geografii, biologii, chemii, fizyki o 7 godzin, matematyki o 6 godzin, języka polskiego o 8 godzin, informatyki co najmniej 6 godzin w czteroletnim cyklu kształcenia.

„Ramowe plany nauczania będą spójne z podstawą programowa kształcenia ogólnego. W ramowych planach nauczania będą tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. Będą one opisane w sposób jasny i oczywisty. Wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych w klasach I- VIII szkoły podstawowej i w projektowanym 4-letnim liceum ogólnokształcącym pozostaje bez zmian” – czytamy na stronie MEN.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.