SZYLDAK – MIEJSCE WARTE ODWIEDZENIA

Ciekawym miejsce, które warto odwiedzić jest Szyldak.

Szyldak – wieś, która leży w gminie Ostróda. Na jej terenie znajduje się wpisany do rejestru zabytków pałac eklektyczny z przełomu XIX i XX w. oraz park krajobrazowy z tego okresu,  zabudowania folwarczne a także szlak pieszy i rowerowy z wieżą widokową.

 

Kilka słów o pałacyku

Majątek ziemski istniał w tej miejscowości już w pierwszej połowie XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem w 1325 roku został rycerz Johannes Otatz. W kolejnych stuleciach dobra te wielokrotnie zmieniały właścicieli. Obecnie istniejące założenie ukształtowane zostało za czasów, gdy właścicielami była rodzina Hardtów, to jest w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Dwór wzniesiony został około 1910 roku na miejscu wcześniej, osiemnastowiecznej rezydencji. Ostatnim właścicielem majątku był pruski generał Günther von Niebelschütz (zastrzelony przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku). Po drugiej wojnie światowej budynek zaadaptowano na mieszkania. Obecnie jest własnością prywatną.

Detale i kształt dworu nawiązują do architektury francuskiej. Jest to budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Wzniesiono go na planie prostokąta z czerwonej cegły. Posiada przy tym bardzo urozmaiconą bryłę. Od frontu znajduje się ryzalit wejściowy, który sąsiaduje z trzykondygnacyjną wieżą nakrytą czterospadowym, wysokim i ściętym u góry dachem. Niewielki ryzalit znajduje się też od strony ogrodu. Całość nakryta została dachem mansardowym z facjatami. Dwór ozdobiony został bogatym detalem architektonicznym, są tam łączenia tynku i cegły, grubo boniowane naroża, wieżyczki, elementy drewniane (poddasze konstrukcji szachulcowej). We wschodnim skrzydle zauważalne jest przenikanie się dwóch różnych budowli, co sugeruje, iż podjęte na początku XX wieku prace polegały na połączeniu starego dworu z nowym. W jego otoczeniu znajduje się rozległy parki z XIX wieku, w którym usytuowany jest grób ostatniego właściciela majątku.

Ścieżka spacerowo-rowerowa do wieży widokowej

Trasa spacerowo-rowerowa o długości ok. 4 km wiedzie do wieży widokowej przez bardzo malowniczy oraz zróżnicowany przyrodniczo obszar w dolinie Drwęcy. Wejść na trasę można w trzech punktach: od strony miejscowości Szyldak, od strony miejscowości Rychnowska Wola oraz od szosy Olsztynek-Ostrowin z parkingu leśnego między miejscowościami Wigwałd i Ostrowin. Kierunek wędrówki wyznaczają kamienie-drogowskazy. Od strony Szyldaka wędrujemy przez pola, a następnie wchodzimy w drzewostan N-ctwa Jagiełek przechodząc po drodze obok jeziorka dystroficznego. Od strony Rychnowskiej Woli wędrujemy wzdłuż doliny Drwęcy będącej siedliskowym obszarem Natura 2000. Zaczynając trasę od parkingu leśnego wędrujemy przez las i przechodzimy przez mostek na rzece Drwęca, która jest rezerwatem ichtiologicznym.

Na trasie ścieżki przyrodniczej znajdują się cztery tablice edukacyjne o następującej tematyce:

  1. Plan trasy spacerowo-rowerowej do wieży widokowej w Dolinie Drwęcy.
  2. Obszar NATURA 2000 „Dolina Drwęcy”.
  3. Rezerwat Przyrody „Rzeka Drwęca”.
  4. Jezioro Dystroficzne.

Głównym walorem przyrodniczym ścieżki jest rzeka  Drwęca  i jej dolina na którą roztaczają się piękne widoki. Ponadto ścieżka wiedzie przez lasy o charakterze borowym i grądowym. W celu lepszego udostępnienia tych walorów zaprojektowano wieżę widokową na 25 osób z widokiem na dolinę Drwęcy.

Red.

1 comments

Trzeba dodac ze przez wiele lat mieszkał w nim z rodzina Dyrektor PGR Szyldak śp. Henryk Bienkowski

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.