WAŻNE POPRAWKI W SEJMIE ZWIĄZANE Z SAMORZĄDEM

Wydłużenie kadencji władz samorządowych do 5 lat, utrzymanie JOW-ów w gminach do 20 tys. mieszkańców i wymogu zamieszkiwania w gminie czy powiecie dla kandydatów na radnych gminnych i powiatowych oraz pozostawienie w rękach samorządów ustalania granic okręgów wyborczych.

Takie m.in. poprawki do swych projektów nowelizacji kodeksu wyborczego i kilku ustaw samorządowych zaproponował w środę PiS.

W środę rano Prawo i Sprawiedliwość podczas konferencji prasowej przedstawiło kilka poprawek do zaproponowanych wcześniej przez tę partię projektów nowelizacji kodeksu wyborczego i ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Najważniejsze z tych poprawek to:

• Wydłużenie kadencji władz samorządowych z 4 do 5 lat
• Utrzymanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach do 20 tys. mieszkańców
• Pozostawienie w rękach samorządów podziału na okręgi wyborcze
• Utrzymanie wymogu zamieszkiwania gminy, w której startuje się w wyborach samorządowych, przez kandydata na gminnego radnego oraz powiatu – przez kandydata na radnego powiatowego
• Utrzymanie dotychczasowej wielkości okręgów wyborczych (3 do 10 mandatów w okręgu do rady powiatu, od 5 do 15 mandatów w sejmikach wojewódzkich)
• Rezygnacja z rozwiązania, według którego skarbnika wybiera wójt, a nie rada gminy
• Zmniejszenie liczby członków komisji wyborczej – z 9 do 5-9
• Zamiast 400 komisarzy wyborczych będzie ich jedynie 100
• Wszystkie wydatki na kampanię będą objęte limitem wydatkowym, a nie tylko ich część (związana z płatną promocją, np. w gazetach).

Utrzymana została za to m.in. zasada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów (liczonej od kolejnej kadencji samorządu).

W środę w Sejmie odbyła się debata nad proponowanymi przez posłów PiS zmianami w kodeksie wyborczym i kilku ustawach samorządowych. Popołudniu projekty nowelizacji wróciły pod obrady zajmującej się nimi nadzwyczajnej komisji sejmowej. W czwartek lub piątek odbędzie się trzecie czytanie w Sejmie, po którym uchwalone przepisy mają trafić do Senatu, a następnie do prezydenta RP.

Do zaproponowanych przez PiS poprawek odniosła się już Państwowa Komisja Wyborcza, akceptując ich część, m.in. utrzymanie podziału okręgów wyborczych przez samorządy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.