CZY LICZBA FIRM W POWIECIE OSTRÓDZKIM ROŚNIE?

Czy liczba firm w powiecie ostródzkim rośnie? Szukamy odpowiedzi w bazie firm!

Jak radzi sobie biznes w powiecie ostródzkim? Czy tamtejsze przedsiębiorstwa dobrze poradziły sobie z pandemią, galopującą inflacją oraz skomplikowaną sytuacją polityczną, na którą wpływa bliskość obwodu kaliningradzkiego? Sprawdźmy!

Co warto wiedzieć o powiecie ostródzkim?

To ludny, zamieszkany przez około 104 tysiące osób region, który znajduje się w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Stolicą powiatu jest Ostróda, gdzie mieszka ponad 33 tysiące osób, czyli około 30% całej populacji powiatu.

Warto zwrócić uwagę na to, że powiat może pochwalić się wysokim wskaźnikiem urbanizacji, który przekracza 50%, co w tej części Polski jest zaskakująco dobrym wynikiem. Okoliczne gminy stwarzają coraz lepsze warunki do pracy i rozwoju, co bardzo wyraźnie widać w statystykach dotyczących bezrobocia.

Jeszcze pięć lat temu poza rynkiem pracy pozostawało niemal 9% mieszkańców. Zgodnie z danymi za kwiecień 2022 roku, bez stałego zatrudnienia jest około 5% zamieszkałych tam osób. Powoli rosną też średnie zarobki, choć wciąż są one o wiele niższe niż np. w Olsztynie czy Elblągu.

Powiat ostródzki może pochwalić się bardzo dobrze rozwiniętą siecią dróg. Kluczowe arterie komunikacyjne, które mogą pozytywnie wpływać na rozwój tej części kraju, to m.in. droga ekspresowa S7 i S5. Bardzo ważna — zwłaszcza dla osób przemieszczających się na wschód — jest też Droga Krajowa 16.

Powiat przecina też sieć dróg wojewódzkich: 527,528, 530 i 593, którą dotrzemy np. do Dobrego Miasta. Ciekawostką jest też szlak wodny: Kanał Ostródzko-Elbląski. Mimo tego, że jego znaczenie dla lokalnej gospodarki jest niewielkie, to jest to ciekawa, ceniona przez turystów, atrakcja.

Przez dworzec kolejowy w Ostródzie kursują pociągi klasy PR (Przewozy Regionalne) oraz Intercity. Szybko można dotrzeć stąd zarówno do Olsztyna, jak i do Poznania czy Wrocławia. Jednym z głównych przewoźników, którzy organizują w powiecie transport autobusowy, jest ostródzki ZKM, który obsługuje osiem linii, z czego trzy kursują także w weekendy.

Ogromnym atutem tej części Polski są doskonałe walory turystyczne. Na terenie powiatu znajduje się kilka jezior, wokół których od wielu lat dynamicznie rozwija się baza hotelowa oraz sektor usług towarzyszących. Nie brakuje tu także zabytków, na czele z kościołem p.w. Dominika Savio, licznych zespołów koszarowych oraz zamków.

Jak rozwija się biznes w powiecie ostródzkim?

Wiele wskazuje na to, że powoli udaje się przezwyciężyć zawirowania, jakie zafundowała nam wszystkim pandemia koronawirusa. Co ciekawe, Ostróda, jako największe miasto na tym obszarze, nie zdominowała zbyt mocno okolicznych gmin. Działa tam „tylko” 2547 firm, co stanowi 34% działalności z terenu całego powiatu. Bardzo mocną pozycję mają znajdujące się tam wsie i gromady — znajdziemy tam aż 42% podmiotów gospodarczych z całego powiatu. Podium — z wynikiem 1076 firm (14%) zamyka Morąg. Takich danych dostarcza największa baza firm w Polsce — ALEO.com.

Jakie rodzaje działalności cieszą się w tej części Polski największym zainteresowaniem? Od lutego do kwietnia 2022 roku, na terenie powiatu ostródzkiego przybyło aż 135 nowych firm. Największą popularnością cieszą się przedsiębiorstwa budowlane (40), które wyprzedziły m.in. sektor usług dla firm (29) i podmioty, które chcą podbić lokalny sektor spedycji i transportu (8) oraz edukacji, sportu i rozrywki (6).

Niezwykle ciekawie wygląda rywalizacja Ostródy i Morąga w zestawieniu liczby firm na kilometr kwadratowy. W stolicy powiatu jest ich 180. W ponad dwukrotnie mniejszym Morągu niemal tyle samo, bo 177. Zamykające podium Miłakowo oferuje o wiele mniej działalności na km², bo niespełna 20, wyprzedzając Pieszyce (14).

Pozwala to stwierdzić, że obie największe gminy rozwijają się bardzo dynamicznie. Mimo tego, że Morąg jest o wiele mniejszą jednostką administracyjną, a na dodatek nie pełni funkcji stolicy powiatu, to na pewno stanowi ciekawe miejsce do rozwijania swojego biznesu.

Jakie perspektywy dla powiatu ostródzkiego?

Jeśli okaże się, że pandemia COVID-19 jest już za nami, a kolejne fale zachorowań nie będę generować lockdownów, to jest dość prawdopodobne, że powiat ostródzki znów będzie mógł rozwijać się bardzo dynamicznie, w czym na pewno pomogą doskonałe walory turystyczno-krajobrazowe.

Przedsiębiorcy muszą tylko mieć nadzieję na to, że rosnące koszty życia, ceny paliwa i wysoka inflacja niebawem zaczną się stabilizować. W przeciwnym razie zainteresowanie wakacjami na mazurach może się zmniejszyć, co w oczywisty sposób zaburzy lokalny ekosystem handlowo-usługowy.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.