DLACZEGO FUNDUSZE ETF MOGĄ BYĆ LEPSZYM WYBOREM OD AKCJI?

Dlaczego fundusze ETF mogą być lepszym wyborem od akcji?

Instrumenty finansowe w postaci funduszów ETF cieszą się coraz większą popularnością. Dla wielu inwestorów są one rozwiązaniem lepszym od akcji. Pozwalają na ogromną dywersyfikację i często dają ekspozycję na wiele różnych rynków.Fundusze ETF są skierowane przede wszystkim do osób, które nie mają zbyt dużo czasu na analizę instrumentów finansowych – ale chcą inwestować swoje pieniądze. To jednak tylko przykład, bo instrumenty tego typu z powodzeniem znajdą miejsce w portfelu każdego inwestora.

Czym dokładnie są fundusze ETF?

Działanie funduszu ETF można wyjaśnić na bardzo prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie pudełko, w którym znajdują się różne rzeczy. Moglibyśmy zainwestować w pojedyncze przedmioty z pudełka, ale wolimy skorzystać z inwestycji w całe pudełko. Tym pudełkiem jest właśnie fundusz ETF. Rzeczy w pudełku to natomiast pojedyncze aktywa, które wchodzą w skład naszego funduszu.

Fundusze ETF z reguły dają nam ekspozycję na określone indeksy giełdowe. Z tego powodu spotkamy np. ETFy na WIG20 albo S&P 500. W uproszczeniu możemy przyjąć, że fundusze ETF inwestują w elementy danego indeksu giełdowego w określonej proporcji. Z tego względu kupując jednostki funduszu, dostajemy ekspozycję na szeroki rynek. Fundusze ETF są w Polsce coraz popularniejsze, a jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, to wyświetl stronę internetową i zapoznaj się z ofertą.

Dla kogo akcje, a dla kogo ETFy?

Inwestowanie w akcje to rozwiązanie dobre dla aktywnego inwestora, który ma sporą wiedzę i chce uzyskać jak najlepsze wyniki. Skuteczna inwestycja w akcje wymaga jednak dokładnej analizy spółki. Zazwyczaj minie trochę czasu, zanim znajdziemy prawdziwą perełkę. Czas jest tutaj najważniejszym zasobem, jeżeli chcemy uzyskać dobrą stopę zwrotu. Przeznaczymy go nie tylko na analizę, ale również na naukę.

Fundusze ETF to natomiast dobre rozwiązanie dla mniej doświadczonych inwestorów, którzy nie chcą codziennie analizować instrumentów finansowych. Fundusze ETF pozwalają inwestować w sposób pasywny. Kupujemy jednostki funduszu, a nasze wyniki zależą od kondycji danego indeksu. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko dobrania do portfela złych aktywów.

Inwestowanie w ETF to również mniej formalności

Inwestowanie w polskie akcje wiąże się z minimalnymi formalnościami. Problem pojawia się, gdy zaczniemy inwestować w zagraniczne spółki dywidendowe. Od zagranicznych dywidend samodzielnie musimy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych. W przypadku jednej czy dwóch spółek będzie to jeszcze stosunkowo łatwe. Problem pojawia się, gdy w ciągu roku dostaniemy dywidendę od kilkunastu spółek – wtedy ryzyko popełnienia błędu wzrasta.

Inwestując w fundusze ETF, również możemy dostać dywidendę. Mamy więc wybór, czy wolimy zainwestować w kilkanaście spółek dywidendowych, czy może jeden ETF wypłacający dywidendę. Inwestycja w fundusz ETF znacznie zredukuje problemy związane z wyliczaniem kwoty podatku. Z tego względu takie rozwiązanie będzie korzystniejsze dla osób, które nie lubią formalności.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.