NOWE UBEZPIECZENIE OC – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

NOWE UBEZPIECZENIE OC - O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

Nowe ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?


Ubezpieczenie OC to bardzo ważny aspekt prowadzenia pojazdu mechanicznego w Polsce. W tym tekście opowiemy Ci o kilku rzeczach, które musisz wiedzieć przed wyborem nowej polisy. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej nie zostaniesz zaskoczony. Zaczynamy!

Z OC można zrezygnować

OC jak każdy produkt, który kupujesz, jest objęte zasadami prawa konsumenckiego. Oznacza to, że masz prawo do reklamacji, wypowiedzenia i dochodzenia swoich racji, w sytuacji, gdy czujesz, że coś jest nie tak. W przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej istnieje kilka wariantów wypowiedzenia ochrony. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega cały proces, przeczytaj: https://najtaniejuagenta.pl/jak-szybko-i-sprawnie-wypowiedziec-umowe-oc/

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Przepisy dotyczą przede wszystkim: samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, naczep, motocykli i maszyn rolniczych. Nie są przewidziane odstępstwa od konieczności wykupienia OC.

OC nie musi trwać rok

Przyjęło się, że umowa ubezpieczeniowa jest zawierana na 12 miesięcy, ale warto wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu zabytkowego, możesz zawrzeć umowę na tzw. OC krótkoterminowe. Podobna możliwość czeka również na właścicieli komisów oraz osoby, które chcą kupić auto z zagranicy.

OC chroni sprawcę

Zasada działania ubezpieczenia OC jest bardzo prosta – jeśli przydarzy Ci się (jako kierowcy) wypadek, który spowodujesz, a w którym ucierpią osoby trzecie, to będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Chodzi o wypłaty odszkodowania na naprawy uszkodzonych pojazdów oraz opiekę medyczną. Pamiętaj, że niemal wszyscy ubezpieczyciela zawierają w swoich umowach klauzulę o wyłączeniu od odpowiedzialności w przypadku, gdy sprawca wypadku był w momencie zdarzenia pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Brak OC = grzywna

W związku z obowiązkowym charakterem polisy OC, ustawodawca przewidział kary finansowe za brak ważnej polisy. Stawki są zmienne i uzależnione od wysokości minimalnej pensji. Wysokość kary zmienia się również w zależności od okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną.

W 2021 kierowcy samochodów osobowych bez polis muszą zapłacić:

do 3 dni – 1120 zł,
od 4 do 14 dni -2800 zł,
powyżej 14 dni – 5600 zł.

Zakres ochrony każdego OC jest taki sam

Ze względu na to, że OC jest ubezpieczeniem ściśle kontrolowanym przez ustawę, jego zakres ochrony musi być wszędzie taki sam. Co to oznacza? Otóż niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupisz swoją polisę, wszędzie otrzymasz te same gwarancje. Oczywiście ubezpieczyciel może dorzucać do swoich produktów dodatkowe pakiety, ale samo OC nie ma prawa różnić się od tego, co zostało zapisane w ustawie. W związku z tym nie ma sensu, byś przepłacał i wybierał najdroższe polisy. Kieruj się przede wszystkim renomą danej firmy oraz opiniami, jakie można znaleźć w Internecie.

Składka OC zależy od wielu czynników

Ubezpieczyciele wykorzystują do obliczenia składki potencjalnego klienta specjalnych algorytmów, które biorą pod uwagę szereg informacji dostarczonych przed właściciela pojazdu. Niektóre z nich mają kolosalne znaczenie na to, ile będziesz kosztować polisa ubezpieczeniowa. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych czynników, które są istotne w kontekście kalkulacji OC:
– stan cywilny,
– dzietność,
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.