OSTRÓDZCY ŁAPÓWKARZE ZATRZYMANI PRZEZ CBA

Inspektor nadzoru i właściciel biura projektowego zatrzymani przez agentów CBA z Lublina.

Wpadli na procederze wymuszania łapówek za pozytywne odbiory sieci elektroenergetycznej przy budowie drogi ekspresowej.

Funkcjonariusze z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie dwie osoby w związku z łapówkami za odbiory robót elektroenergetycznych przy budowach dróg ekspresowych. Jedną z nich jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą  osoba prowadzącą biuro projektowo – doradcze wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały „legalizowanie”  wręczanych korzyści majątkowych.

Obecnie realizowany wątek  śledztwa CBA, nadzorowanego  przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za  wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn – Olsztynek. Głównym inwestorem jest tu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która podpisała umowę na wybudowanie trasy z generalnym wykonawcą, a ten z kolei zatrudnia podwykonawców.

Funkcjonariusze CBA z Lublina ustalili, że inspektor nadzoru za swoje pozytywne opinie potwierdzające, że  sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się  do eksploatacji  żądał  łapówek. Brak takiej  opinii skutkował by nieodebraniem części inwestycji,  karami umownymi,  a nawet zerwaniem umowy.  Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace.  Tą zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy.

Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do Delegatury CBA w Lublinie i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

Piotr Kaczorek, CBA

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.