TRAGICZNY W SKUTKACH WYPADEK DROGOWY W STARYCH JABŁONKACH

Policjanci pracowali na miejscu tragicznego w skutkach wypadku, do którego doszło na drodze k16 w Starych Jabłonkach.

Według wstępnych ustaleń 64- letni kierowca renault najechał na leżącego na jezdni dzika, zjechał na przeciwległy pas ruchu, czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka tirem i wpadł do przydrożnego rowu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Niestety, zmarł w wyniku poniesionych obrażeń.

Do zdarzenia doszło wczoraj (27.11.2017) około godz. 22:00. Według wstępnych ustaleń kierujący renault jadąc drogą k16 w kierunku Olsztyna najechał na leżącego na jezdni dzika, zjechał na przeciwległy pas ruchu gdzie czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka tirem, odbił się od pojazd i wpadł do przydrożnego rowu. 64- latek został przetransportowany do szpitala, gdzie w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.
Jak ustalili policjanci, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Trwa ustalanie wszystkich okoliczności tego tragicznego w skutkah zdarzenia.

Jak się zachować, gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze?

Należy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy próbować użyć sygnału dźwiękowego oraz mrugania światłami. Należy mieć też świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem. Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne.

– Pamiętajmy, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze, niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia.
– mówią policjanci
Zasady bezpieczeństwa
Podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.
Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku?
Podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego, powinniśmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba. W kolejnym kroku powinniśmy wezwać Policję.
Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać.
Pamiętajmy zatem, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze – apelują policjanci.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.