DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dzisiaj odbyły się uroczystości na okoliczność Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przed południem na posesjach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II odbyły się Apele Pamięci. Następnie w Kościele pw. NP NMP celebrowano msze świętą, po której rozpoczęły się obchody pod Pomnikiem Obrońców Niepodległości i Suwerenności RP.

Liczne delegacje szkół, służb mundurowych, organizacji społecznych, samorządowców wysłuchały m.in. przemówienia Sekretarz Miasta Elżbiety Socha, reprezentującej podczas uroczystości Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka. Uczestnicy wysłuchali Hymnu Polski oraz Apelu Pamięci, po czym złożyli kwiaty.

Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na prawie 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach. Łącznie zamordowano niemal 15 tys jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oraz ponad 7 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

 

źródło: UM Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.