ŚMIERTELNY KWADRANS

Mamy co raz więcej słonecznych, gorących dni. W samochodach temperatura przy wyłączonej klimatyzacji i zamkniętych oknach wzrasta do wysokości zagrażającej życiu.

W zaparkowanym na słońcu aucie, przy temperaturze około 25-30°C, jego wnętrze, po około 20 minutach nagrzewa się do 50°C, po 40 min. do 60 stopni, a na tym nie koniec. Temperatura wewnątrz auta pozostawionego na słońcu w bardzo upalny dzień może wzrosnąć nawet do 90 stopni! Dlatego pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać w aucie nikogo, kto by mógł z tego powodu ucierpieć.

Kwadrans wystarczy, by umrzeć!

Pozostawione w nagrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę narażone są na udar cieplny, który w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci. Nie ryzykujmy więc niepotrzebnie zdrowia, a nawet życia naszych podopiecznych i nie pozostawiajmy ich nawet na chwilę bez opieki w przegrzanym samochodzie. Nawet zwykłe zakupy mogą stać się przyczyną śmierci dziecka, którego organizm rozgrzewa się 2-5 razy szybciej niż ciało dorosłej osoby. Początki tragedii mogą wyglądać niewinnie. Na początku dziecko płacze i płytko oddycha. Potem zaczyna cichnąć, przymyka oczy i wygląda jakby zasnęło. Jednak w tym czasie w jego organizmie zachodzą niebezpieczne zmiany. Regulacja temperatury zostaje zaburzona. Z powodu przegrzania organizmu organy wewnętrzne zostają uszkodzone i stają się niewydolne, a nasze dziecko umrze!

15 minut w przegrzanym aucie może wystarczyć, by na ratunek było za późno!

Co możemy zrobić widząc dziecko w samochodzie w upalny dzień?

 

Widząc dziecko zamknięte w samochodzie w upalny dzień nie przechodź obojętnie. Sprawdź za kilka minut, co się z nim dzieje.

Jak możemy zareagować widząc dziecko pozostawione same w samochodzie przy wysokiej temperaturze? Ratując życie możemy zbić szybę. Jest to stan wyższej konieczności, kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie. Dobrze jest jednak wezwać od razu policję.

Tak samo możemy postąpić widząc pozostawione w samochodzie w upalne dni psy lub koty. Ratując życie człowieka czy zwierzęcia nie popełniamy przestępstwa. Nie bójmy się reagować przez powiadomienie choćby policji czy straży miejskiej, albo, jeżeli uważamy, że sytuacja tego wymaga, sami działajmy.

Podejrzewamy udar cieplny, co dalej?

Po zbyt długim pobycie w przegrzanym samochodzie człowiek lub zwierzę może ulec udarowi cieplnemu. Objawy, które na to wskazują u człowieka to: ból i zawroty głowy, mdłości, wzrost temperatury do 40 stopni C i powyżej, przyspieszone tętno, sucha i rozpalona skóra, a w skrajnych przypadkach omdlenia i majaki. Widząc kogoś w takim stanie powinniśmy wezwać pomoc medyczną, ale do jej przyjazdu możemy przenieść chorego do przewiewnego, zacienionego miejsca i położyć go na plecach z lekko uniesionymi nogami.  Na czoło i kark można kłaść chłodne kompresy, zdjąć uciskające ubranie. Chory powinien pić często, ale w niewielkich ilościach. Nie należy schładzać ciała zbyt gwałtownie, ponieważ może to spowodować problemy z sercem.

Tak jak ludzie, tak samo psy i koty mogą ulec udarowi cieplnemu. Objawy w takich przypadkach to: drgawki, wymioty, osłabienie i utrata przytomności, płytki nieregularny oddech, nadmierne ziajanie i ślinotok. Widząc zwierzę w takim stanie możemy mu pomóc przenosząc go w chłodniejsze i zacienione miejsce, podać chłodną (nie lodowatą wodę), a zmoczonym kawałkiem materiału schładzać kark zwierzęcia.

Pamiętaj! Pozostawienie dziecka w samochodzie w upalny, gorący dzień, to narażenie go na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w przypadku kiedy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo to przestępstwo. Według art. 160 par. 2 kk grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.