JEST PODPIS. OD KWIETNIA WZROŚNIE MINIMALNE WYNAGRODZENIE NAUCZYCIELI

Minister edukacji podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dokument skierowano do publikacji, wchodzi on w życie 1 kwietnia br.

Resort edukacji poinformował właśnie, że nowe przepisy zostały w poniedziałek podpisane przez minister Annę Zalewską.

Kwota bazowa i średnie

Od 1 kwietnia 2018 r. ustawa budżetowa przewiduje wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli o 5,35 proc., tym samym wynagrodzenie średnie dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego także wzrośnie o 5,35 proc.

Po podwyżce średnie wynagrodzenie nauczycieli stażystów będzie musiało osiągnąć kwotę 2 900,20 zł (co stanowi wzrost o 147,28 zł), kontraktowych – 3 219,22 zł (wzrost o 163,48 zł), mianowanych – 4 176,29 zł (wzrost o 212,09 zł), a dyplomowanych – 5 336,37 zł (wzrost o 271 zł).

Wynagrodzenie zasadnicze

Wynagrodzenie zasadnicze, w sprawie którego minister podpisała właśnie rozporządzenie, jest elementem wynagrodzenia średniego, do którego wliczają się także wszystkie ustawowe dodatki. Część dodatków przepisy wprost uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe).

„Dlatego w rozporządzeniu wynagrodzenie zasadnicze zwiększane jest o taki sam procent, co wynagrodzenie średnie” – wyjaśnia MEN. „Wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowoduje automatyczny wzrost składników wynagrodzenia od niego zależnych” – podkreśla.

Dodatkowo, w tym roku zostaje zlikwidowana czwarta grupa zaszeregowania płacowego, przewidziana dla nauczycieli posiadających tzw. pozostałe wykształcenie. Nauczyciele, których dotyczy ta zmiana, od 1 kwietnia będą otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze przewidziane dla trzeciej grupy zaszeregowania płacowego (Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych). Pisaliśmy o tym: Komu więcej. Najmniej zarabiający nauczyciele dostaną podwyżkę większą niż 5 proc.

Ministerstwo edukacji zaznacza, że najwyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego (należne nauczycielom z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym) dotyczą ok. 95 proc. etatów nauczycieli i będą się kształtowały od 2 417 zł do 3 317 zł. Z danych MEN wynika ponadto, że obecnie ponad 60 proc. nauczycieli to nauczyciele dyplomowani.

Zgodnie z ustawą okołobudżetową podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli w związku z kwotą bazową obowiązującą od 1 kwietnia 2018 r. następuje nie później niż do 30 kwietnia 2018 r., z wyrównaniem od 1 kwietnia 2018 roku.

Planowane 15 proc.

Tegoroczna podwyżka to początek planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu trzech lat. Kolejne etapy podwyższania płac nauczycielskich zostaną wprowadzone od stycznia 2019 r. oraz od stycznia 2020 r.

„Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli wiąże się z dodatkowymi środkami zabezpieczonymi w dochodach jednostkach samorządu terytorialnego, w tym w części oświatowej subwencji ogólnej” – zaznacza MEN w komunikacie.

Foto: kadr z filmu Dzień Świra

Samorząd PAP

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.